| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp au fost foarte multe discutii in contradictoriu pe tema invatamantului romanesc. Ultima discutie ce am avut-o pe aceasta tema a fost cu @regis, in care el afirma ca il detesta pe Traian Basescu pentru afirmatia ce a facut-o referitor la scoala si la cei ce ies de pe bancile scolii.Acum am intr-adevar dovada ca @regis avea dreptate sa se supere pe afirmatia presedintelui Basescu, scoala nu scoate tampiti, ci scoate RETARDATI, si asta in contextul in care,, profesorii" nostri sunt cei mai buni din lume, mai ales cei de la Spiru Haret care au realizat o performanta demna de cartea recordurilor: 11.000 de note acordate intr-o singura zi de catre un profesor.Ma si gandesc ca ar trebui sa se propuna o marire de salariu la ce efort a depus acel profesor.
Intrebarea este, cine mai crede in calitatea invatamantului romanesc si care dintre voi mai credeti ca scoala scoate tampiti si nu retardati?
http://adevarul.ro/......84240.html

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Inainte de a incerca un raspuns as vrea sa evidentiez o ciudata folosire de termeni facuta in ambele afirmatii. Dupa toate dictionarele TAMPIT=IDIOT=RETARDAT.Prin urmare idiotenia, tampenia, retardul mintal nu se invata nici in familie si cu atat mai mult nici la scoala, intrucat cu el te nasti.Idiotii,tampitii,retardatii se nasc nu se fac.Prin urmare consider gresita etimologic atat afirmatia presedintelui cat si pe cea a celui care pune intrebarea.
Dar daca trecem dincolo de cuvinte ete clar ca scoala romaneasca se afla in declin.Eu traiesc o stare de lehamite sa tot cotcodacim noi pe tot felul de forumuri si sa ne aratam indignati de un aspect sau altul si nimc din ceea ce spunem sa nu aiba vreun efect.Sunt mii, zeci de mii de pareri.Chiar pe acest site a fost o adevarata campanie de strangere de pareri. Si? Cine a tinut cont de ele? Fiindca se intampla sa stiu multe lucruri din interiorul sistemului, va pot spune ca exista o diferenta majora intre invatamantul preuniversitar si cel universitar.Si,oricat ar parea de curios, diferenta vine dintr-un punct inimaginabil:in universitati, mai ales in cele particulare, stapan e profesorul, in invatamantul preuniversitar a ajuns stapan elevul.Primul caz e ilustrat corect desi partial de cele relatate mai sus, despre cel de al doilea va pot spune cu cea mai mare sinceritate ca, cunosc profesori si mai ales profesoare terorizate de elevi, care-si blestema ziua in care au ales o meserie care le-a placut dar la care, dupa conactul direct cu elevii ar renunta oricand.Vedem zilnic diferite scene cu profesori pusi in situatii dificile, chiar de curand o televiziune dadea in direct protestul vesel al unor elevi impotriva noii directoare abia numite si pe care nu aveau niciun motiv sa o deteste cata vreme nu o cunosteau ca pedagog. Felul in care acea nefericita faptura era haituita pe coridoarele scolii de elevii impertinenti in frunte cu o reporterita pe post de capitan, mi-a umplut sufletul de oroare... Of, Doamne, cum de s-a ajuns aici? Sunt atat de multe de spus ca am scrie impreuna, romane. Dar de auzit nu aude nimeni. Toti cei ce ar putea decide se rafuiesc cu Basescu a carui singura vina e ca constatat rezultatul si cere sa se schimbe ceva.Marea mea teama e ca ministru al invatamantului va veni tot vreo fosila abramburita care va rasturna un haos pentru a instala un altul.Nu stiu ce se va intampla dar prevad un cumplit declin moral cata vreme nimeni nu pare a intelege ca ceea ce sadim azi vom culege maine si in toti anii ce vor urma mult timp de acum incolo.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, in ultima vreme, se pare ca toata lumea are impresia ca profesorul trebuie sa toarne, cu orice pret, diverse cunostinte in capetele elevilor. Si, eventual, sa le fie adanc recunoscator ca il cadorisesc cu augusta lor prezenta.
Imi pare rau sa va spun ca, profesorul poate sa fie un geniu; daca elevul nu invata nimic, nu e interesat decat de boarfe, masini, fotbal si pitzipoance/ cocalari, scoala va continua sa scoata tampiti. Si asta, in stransa colaborare cu familiile care le explica progeniturilor ca, oricum nu le trebuie cine stie ce scoala...sa fie ei sanatosi si descurcareti.
De altfel, e suficient sa cititi intrebarile de pe TPU ale copiilor/adolescentilor ca sa vedeti ce-i preocupa. Mai nimic in legatura cu dezvoltarea aptitudinilor, cu acumularea de cunostinte si deprinderi.
Bietii elevi constiinciosi! Copii care nu citesc nimic altceva decat etichetele de pe haine. Si au profesorii pretentia sa invete! Cata naivitate!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, in ultima vreme, se pare ca toata lumea are impresia ca profesorul trebuie sa toarne, cu orice pret, diverse cunostinte in capetele elevilor. Si, eventual, sa le fie adanc recunoscator ca il cadorisesc cu augusta lor prezenta.
Imi pare rau sa va spun ca, profesorul poate sa fie un geniu; daca elevul nu invata nimic, nu e interesat decat de boarfe, masini, fotbal si pitzipoance/ cocalari, scoala va continua sa scoata tampiti. Si asta, in stransa colaborare cu familiile care le explica progeniturilor ca, oricum nu le trebuie cine stie ce scoala...sa fie ei sanatosi si descurcareti.
De altfel, e suficient sa cititi intrebarile de pe TPU ale copiilor/adolescentilor ca sa vedeti ce-i preocupa. Mai nimic in legatura cu dezvoltarea aptitudinilor, cu acumularea de cunostinte si deprinderi.
Bietii elevi constiinciosi! Copii care nu citesc nimic altceva decat etichetele de pe haine. Si au profesorii pretentia sa invete! Cata naivitate!
P. S. Si nu stiu ce sa cred atunci cand vad ca TOTI profesorii sunt bagati in aceeasi oala. Cei care faceti asta, sunteti cumva aceiasi care tunati si fulgerati impotriva strainilor care judeca tot poporul roman dupa faptele unor infractori?

| Arthur a răspuns:

Traian Basescu nu a transmis acest lucru in necunostinta de cauza, in afara de ''Spiru Haret'' nici invatamantul de stat nu o duce prea bine. Uitativa la cata 'stradanie' depun unii profesori la cursuri cand ori nu vin ori cand pleaca, te-au lasat lamurit bustean.hee heePasiunea pentru profesie a alunecat incet incet spre dorinta de a face cat mai multi bani, acei copii care isi permit meditatii eventul mai acumuleaza ceva in plus, ceilalti fiind nevoiti sa studieze singuri si ce ar fi trebui sa primeasca de la profesori.Restul Dumnezeu cu mila...

| Flav a răspuns:

Exact ieri am avut o discutie asemanatoare pe site:
http://www.tpu.ro/......t-si-cele/
Sunt total in dezacord cu facultatile particulare, in special la Spiru. Toti prietenii sau cunostintele pe care le am acolo, se duc de 2 ori pe an la scoala. Unii nu stiu nici macar la ce sectii sunt, unii sunt membri de galerie pe la Dinamo sau Steaua si petrec mai mult timp pe deplasari si pregatiri pentru un meci. Examenele sunt grila, deci nu necesita mare inteligenta sau munca de a retine sau invata. Eu nu inteleg cum de au credit astfel de facultati iar nostalgia e ca studentul de la privat are cam aceleasi drepturi ca cele de la stat.
Avem profesori foarte buni dar acestia nu-si prezinta interesul si datorita elevilor/studentilor, fiindca noua generatie are alte preocupari. O alta cauza e ca majoritatea sunt pusi politic si-si dedica mai mult timp doctrinei, neinteresandu-i cursurile pe care le au si-n invatamant.
Nu cred ca mai necesita alte vorbe. Cele de mai sus sunt doar mici detalii. Adevarata cauza e coruptia.Si nu vom scapa niciodata de ea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu vad doar niste sustinatori ai PD-L si Basescu care striga impotriva lui Geoana atat...suntem in Uniunea Europeana, in NATO, nu ar mai trebui sa existe conflicte si violente de acest gen.

auran
| auran a răspuns:

Invatamantul din ziua de astazi, se bazeaza pe "cine da mai mult" - acela este mai invatat - si asta se practica de la gradinita pana termini o facultate.
Putini sunt acei profesori care, desi primesc spaga (unii chiar o cer) se implica sau mai practica meseria pentru care si-au tocit candva coatele pe bancile scolii, in dorinta de a invata pe altii - si nu ma refer la proserii anilor 2000...
Putini tineri sunt constienti ca daca nu invata nu vor putea avea un viitor pe care si-l doresc sau la care viseaza.

| fabiola a răspuns:

Elevii se fac ca invata, profesorii se fac ca predau iar guvernul se face ca-i plateste! Asta-i tara in care traim si nu stiu care tara din lumea asta isi pregateste tinerii pentru ziua de maine, poate cu bani grei si eforturi ca apoi sa fie lasati sa plece, sa lucreze pentru altii!

| 31957319 a răspuns:

Aici gresiti cu totii, Basescu nu se referea la toti profesorii.
Ci se referea la cei care dau note pe saci de cartofi, si gaini, porci si morcovi. Si ne infecteaza noua orasele, cu copii retardati cu note mari, ce intra in cele mai bune locuri de munca, dar ei is bata.
Si daca vrei as putea arata cu degetul cateva zeci de mii, politia comunitara timisoara ( tarani), politia de frontiera (tarani), au incercat si la vama, doar ca acolo nu mai au pile.
Deci basescu are dreptate, nu se refera la cei destepti, ci la uscaturiile fomiste.

| Puppet a răspuns:

Trebuie sa spun ca nu ma pot lauda cu profesori foarte buni, pentru ca la mine in clasa sunt foarte putini aceea care vor sa invete ceva...deci nu stiu daca scoala scoate tampiti vs.retardati.Cred ca e vorba de vointa fiecaruia si de ceea ce-si doreste fiecare persoana sa faca...