| Ermer a întrebat:

Într-un hotel 3 prieteni vin să înnopteze. Recepţionerul le-a spus că costul unei camere pe o noapte este de 10€ de persoană.
Ce-i 3 prieteni au plătit împreună 30€, câte 10 de fiecare.
După ce au plecat în camerele lor, recepţionerul îşi aduce aminte că trebuia să le facă reducere de 5€ pentru că au luat 3 camere deodată, şi că trebuiau să plătească doar 25€. Deaceea trimite hamalul să le restituie banii. Hamalul, gândindu-se că nu poate împărţi exact cele 5€ la 3, se hotărăşte să le dea doar câte 1€ la fiecare, şi restul(2€) să le i-a el.

Sumar:
Plata iniţială pentru camere - 10€ de fiecare
Suma întoarsă - câte 1€ fiecare.
Aşadar, se primeşte că fiecare prieten a plătit pentru camera sa câte 9€.
Împreună: 9x3 =27€
Hamalul a luat 2€

În total 27+2=29€

Dar iniţial au fost 30€!

ÎNTREBAREA: unde s-a pierdut 1€? happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a pierdut. De fapt ei au platit pentru camere 25 euro, hamalul a retinut 2 euro si ei au primit restul de 3 euro, sumele adunate fac 30 euro. Numai bine!