| karina_6403 a întrebat:

Intrebare dedicata exclusiv parintilor: Ce parere aveti despre folosirea tehnicilor de manipulare asupra propriilor copii?

Răspuns Câştigător
| nicp a răspuns:

Necesare in anumite cazuri. A nu se abuza de ele.

9 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa iti manipulezi copiii ca sa te asculte, uite eu am 2 si sint destul de mari dar stiu sa ma impun, sa vb cu ei atunci cind este cazul sa ma asculte si stii si le sint si o prietena foarte buna, important sint cei 7 ani de acasa si cine a spus ca:'' asa cum iti educi copilul asa al ai'', este foarte adevarat; Nu este nevoie sa al manipulezi ci sa stii sa te exprimi, sa stii sa porti o discutie cu el si de multe ori este important sa-l asculti pentru a se simti ascultat si inteles.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Stii cum a impartit Solomon Dreptatea? Privita din prisma ta problema pare una grava. Privita din perspectiva parintelui insa, nu are nimic grav. Cred ca este vorba strict de conflictul intre generatii. Asa zisele tehnici de manipulare pot fi doar metode care tie ti se par depasite. Nu cred ca parintii tai au incercat, cu buna intentie sa te manipuleze. Manipularea, ca notiune, implica mult mai mult. Vezi tu undeva in incercarea de a descoperi daca ai fost sau nu in locul respectiv, vreun mesaj subliminal? Eu cred ca sunt doar niste artificii folosite pentru a te face pe tine sa recunosti, sau nu, ceva. Sper sa nu ma insel!

| yadora a răspuns:

Draguta ...copii cand se nasc trebuie orientati spre mirosuri, gusturi ...ca sa se hraneasca; apoi cand se fac mai maricei trebuie sa-i conduci de nas ca sunt fara experienta; la adolescenta ...ai manipulezi memoria si atentia pentru a nu cadea in plasa drogurilor, alcoolului... mai departe toti ne manipulam unii pe altii. Lund partea cealalta a problemei... e cam delicata...multi parinti sunt inconstienti, se cred cu drepturi astronomice asupra copiilor lor impingandu-i la nenorocire ...ai pune sa fure ca sa aiba ei ce manaca ...sa se prostitueze pentru cativa banuti pentru a avea ei ce bea... E TORTURA CURATA ...cat de cretin poti fi pe lumea asta sa faci rau propriului copil, dupa ce 9 luni il porti in pantec, te atasezi de el, apoi cand il nasti e mic si neajutorat... ce sa mai spun de cei care sunt vanduti, schiloditi ...toate astea pentru a fi bine parintilor... DAR COPII! S-AU GANDIT UN MINUT LA EI SI LA CEEA CE LE OFERA?

| karina_6403 explică:

Buburutza, iti dau un exemplu simplu."Daca ai fi fata desteapta, ai face asa". Sau "Am dat telefon acolo si tu nu erai" (Dar de fapt nu daduse nici un telefon pentru ca eu chiar eram acolo). Astea sunt doar cateva exemple. Sunt altele si mai si. Si spun asta pentru ca acum am o varsta si privind in spate ma intreb daca e ok ca parinte sa faci astfel de lucruri. Nici nu ma indoiesc ca ele au ca directie protectia "puiului". Dar sunt ele intr-adevar necesare? In ce cazuri ati recurs la manipulare? Puteti da un exemplu? Multumesc

| karina_6403 explică:

Fiecare raspuns primit aici este vazut prin prisma propriei experiente fie ca manipulat, fie ca manipulator. Va multumesc pentru toate opiniile, dar cei care considera ca sunt un adolescent punand intrebarea asta, ii rog sa se abtina de la a folosi apelative din statutul de parinte moralizator. Tot ce vreau este sa puratm o discutie ok, de la egal la egal si nu din alta perspectiva. Va multumesc inca o data si inca mai astept si alte raspunsuri.

| buburutza a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin tehnici de manipulare. Dar daca sunt de folos in educatia copiilor sau astfel ne aparam puii de fel si fel de necazuri eu zic ca e OK.Problema e sa nu ajungi, ca parinte, sa-ti impui numai propria vointa, ci trebuie sa-i mai lasi si copilului libertatea de a alege...

| buburutza a răspuns:

Dupa exemplul pe care mi l-ai dat(cel cu telefonul) imi dau seama ca tu ai patit exact ca sotul meu.Mama lui stia unde pleaca iar cand venea taica-su acasa ii spunea ca a plecat fara stirea ei.Si apoi cine o lua pe cocoasa-sotul meu.Doamne fereste, eu nu zic sa te folosesti de copil sa-l faci ceea ce tu nu ai putut fi spre exemplu.Si oricum chestia cu manipularea nu merge mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut in contra, vrem sa dirijam copiii pe calea care ni se para noua ca este "justa". trebuie sa fim neutri sa le spunem -ce credem noi- ca este folositor iar ei sa aleaga ceea ce cred ca este mai bine pentru ei, sau ce ii caracterizeaza mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu in totdeauna manipularea este singura solutie prin care un parinte isi face copilul asa cum doreste. de multe ori cred ca este indicat sa incerci sa porti conversatii cu propiul copil gasind teme si cuvinte care sunt usor de asimilat fiecarei varste.Intr-adevar uneori esti tentat sa recurgi la manipulare; cum ar fi la cumparaturi.esti nevoit sa il convingi ca sunt lucruri pe care nu i le poti achizitiona iar daca nu merge incerci sa il manipulezi folosind negocierea.nu sunt adepta fidela a manipularii dar recunosc ca o mai practic uneori si nu dor asupra copilului