| DrMeow a întrebat:

Intrebare pentru cei care sunt in clasa a 6 a si au dat teza la romana. Ce subiecte ati avut? happy Ofer funda happy

8 răspunsuri:
| Maryabaii a răspuns:

Iti da un text si te pune sa alegi 2 cuvinte cu diftongi, 1 cu hiat, 1 cu triftong
tot din text alege profesoara niste cuvinte si iti spune sa spui cum s-au format(SVG, derivare, compunere)
fam lexicala de la cuv "x"
sa faci niste propozitii cu un verb la toata modurile
analizezi 3 verbe
si ori o compunere ori un comentariu sau apartenenta la gen
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/lucrare-semestriala-i
Funda?

| dsadasdsada a răspuns:

Am avut sa despartim cuvinte in silabe, valoare morfologica si sintactica, personaje dinn text, figuri de stil...si caracterizarea lui "DL. GOE"

| Mentaaaaa a răspuns:

Am avut 4 fragmente din schita "D-l Goe" si pe baza lor trebuia realizata caracterizarea lui Goe in care sa specificam si modul de caracterizare (directa, indirecta). Si la gramatica de scos sinonime contextuale, de precizat modul de formare a cuvantului uratule, de construit doua enunturi cu forme diferite la plural cu substantivul cap, de identificat un pleonasm si 5 neologisme, de precizat modurile de expunere din schita "d-l goe" si de incadrat intr-un moment al subiectului fragmentul : " ...se suie in picioare pe geamantan, pune mana pe manerul masinii si incepe sa traga..."
Consider ca am avut o teza destul de usoarawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Noua ne-a dat asa:
Subiectu 1- ne-a dat un text, iar pe baza acestuia sa facem un dialog de aproximativ 20 randuri, continuare a expozitieai, adica o intriga bazata pe dialog, unde trebuie sa folosim descrierea, dar totusi trebuie un dialog! Scuze, probabil te-am incurcat la subiectul 1.

Subiectul 2. a)Sa gasim un epitet si o personificare.
b)Sa gasim un verb la modul personal si unul la modul nepersonal.
c) Sa gasim primul verb din text, si sa zicem ce este( predicativ, copulativ, auxiliar)
Subiectul 2, trebuia sa le gasim in textul dat!

Atat! A fost simplu! Bafta si sarbatori fericte!

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un text la prima vedere.Am avut Neamul Soimarestilor de Mihail Sadoveanu.
La subiectul primul subiect am avut subicte de gramatica referitoare la text si la al doilea subiect am avut subiectul operei.

| clickdreaptadelete a răspuns:

Buna! pai la subiectul 1 am avut exerciti de gramatica si argmumentare ca este o opera lirica so la subiectul 2 o compunere. sper sa te ajute

| AlinaMr a răspuns:

Buna` smug deci am avut sa gasim diftong, triftong, hiat... din text, comunere derivare (prefixe, sufixe) familia lexicala, modurile si timpurile verbelor si la ce conjunctie sunt... sa povestim niste versuri si partea a 2-a sa scriem expozitiunea si intriga unei opere lirice sau epice. acum depinde cum o sa iti dea tie. BAFTA! love struck

| Isnotmyname a răspuns:

Pai... Text la prima vedere si iti da diferite subiecte.de gasit figuri de stil...Scris propria opinie despre text i cam ex de genul acesta.Bafta!