| Palagandrei7 a întrebat:

Invatarea limbii engleze este un semn de maturitate si de cultura.
Pentru ca am avut probleme in trecut cu limba engleza, doresc sa public un site care, pentru cei care nu exceleaza in limba engleza, le poate fi de ajutor: http://www.invat-engleza.ro/demo.php

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Hmmm, o initiativa demna de apreciere.Eu una m-am saturat de toate site-urile ălea in care introduci in cuvant si iti traduce cu totul altceva.De fapt,mai toate sunt asa.
Oricum, probabil ai sa ajuti multi cu dificultati in a o intelege.
Ca sa poti invata o limba, trebuie sa-ti placa mai intai, dealtfel...ca in tot ceea ce ne propunem.Eu niciodata n-am excelat in domeniile care nu mi-au intrat la inimalaughing.
Anw... cititi cat mai multa literatura engleza (britanica), nu carti traduse in romana, prin drumul ăsta al cuvintelor se pierde farmecul.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Frumos gest. Oricum pentru a invata engleza trebuie neaparat lucrat cu dictionarul in fata. Doar traducand texte iti formezi un vocabular.

regis
| regis a răspuns:

@darindk - si mie mi se pare o aberatie afirmatia asta "Invatarea limbii engleze este un semn de maturitate si de cultura."
Copilul meu invata limba engleza si nu cred ca da vreo dovada de maturitate. Dupa cum nu cred ca oameni care vorbesc romana, franceza, rusa, spaniola sau chineza pot fi numiti ignoranti doar pentru ca nu au invatat engleza. In schimb lipsa de cultura a americanilor e proverbiala, chiar daca cu engleza se descurca happy.
Daca totusi a spus-o Shakespeare, fiind englez ar trebui totusi sai ii acordam circumstante atenuante, mai ales daca li se adresa conationalilor.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Eu va propun un alt link unde puteti invata limba engleza online.

http://www.learn-english-online.org/

Chiar daca stiu limba engleza foarte bine, uneori este bine sa ne reinprospatam gramatica de baza.
Mult succes,

| Brigitta a răspuns:

@darindk si @antonia09 mersi mult pentru link-uri. De caaaand tot incerc sa-i bag in cap iubitului meu engleza. I-am cumparat carti, am sters subtitrarile de la filme... dar n-am reusit. Incerc si asta happy

| terra2009 a răspuns:

Www.terralinguas.com

Este un site nou, merita incercat, nu contine gramatica si teorie, doar conversatii si vocabular, nu trebuie sa faci nimic, doar dai drumul si asculti.
Orice limba straina este greu de invatat daca nu o folosesti.
Daca vrei sa citesti o carte care nu este de autor roman, cel mai bine citeste-o in limba originala daca poti, daca nu, well, traducerile... va las pe voi ce-i care stiti, sa raspunde-ti la asta.

| albinuta_2886 a răspuns:

Boom-ul limbii engleze se apropie și va fi înlocuită de limba franceză. Cei de la windows au făcut o mare greșeală când au tradus sistemele lor în chineză. Vă sfătuiesc să învățați și franceză. Este o limba elegantă ce impune o anumită etichetă și are și un atu în fața limbii engleze deoarece toate tratatele internaționale sunt scrise în franceză. Oricum fără engleză te descurci foarte greu. Succes pentru cei care vor să învețe ambele limbi!

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Frate multumim, dar daca nu-ti place ceva poti sa faci acel lucru?

| Palagandrei7 explică:

@mg
william shakespeare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Invatarea limbii engleze este un semn de maturitate si de cultura. "
...Cine a spus asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Darindk / Poate v-a spus dvs ceva, mie nu! Nu inteleg de ce este nevoie sa emiteti judecati zise " de valoare " despre ce este sau nu necesar. 中国是一个语言更重要的! ...incercati sa traduceti ce-am scris. Nu este gluma sau " desen "!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albinuta / Cei de la windows au făcut o mare greșeală când au tradus sistemele lor în chineză. Nu! nu au gresit ci s-au gindit! Au folosit capul, acel suport pentru par pentru unele persoane! Da, China este la ora actuala piata cea mai mare si in cea mai mare expansiune. Ca vrem sau nu sa acceptam, asta este adevarul. Si ca fapt divers... daca China ar vrea ar putea pune pe butuci America, economic si politic, in 2-3 ore!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac engleza de 6 ani si pot spune ca ma descurc destul de bine. dar nu cred ca franceza este mai importanta, engleza se vb aproape in toate tarile, nu stiu engleza dar vreau sa ma acsez pe limba pe care am inceput sa o studiez acum 6 ani. poatte ca sit-ul este bun, dar daca vrei sa inveti ceva cu adevarat ar trerbui sa o faci dupa carti, pentru ca altfel asculti dar cand te pune cineva sau esti nevoit sa scrii nu cred ca mai ajuta, asta este parerea mea.

| ramona_1444 a răspuns:

Sincer mie nu-mi place limba engleza deloc. fac de 5 ani si nimic poate si din cauza ca stiu 3 limbi la perfectie

| DoOory a răspuns:

Multumesc mult pentru site, sper sa imi fie de ajutor.