| Nutzuu a întrebat:

Iubesc meseria de Mecanic. Este hobby-ul meu de vis. Îmi place foarte mult. Am mai multe întrebări :
1. Mama vreau să stau la birou, cum o conving să mă lase să fac ce-mi place?
2. Vreau să mă duc la liceul Auto indiferent de medie, o să o am n jur de 8, e o alegere bună?
3. În clasa 9-a pot să fac practică într-un service, nu e neapărat să fiu plătit, doar să învăț!?
4. Nu prea mă interesează cât câștig, părinții meu au destui să mă întrețină mult, dar in curiozitate ce salariu are un mecanic auto bun?
Îmi place să și ridic performanțele unei mașini, nu doar să le repar! Ce să fac? Să urmez liceul și după o facultate de macanică auto? Vreau să fac și facultate și să și muncesc în același timp. Îmi place să citesc despre macanică auto-moto. Vreau multe răspunsuri! Aleg drumul cel bun? Nu îmi place să fac nimic altceva! Dau funda + voturi tuturor! Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Bravo tie!--- putini sunt copii care, la varsta ta, stiu ce vor sa faca in viitor.
Mai jos, raspunsul la intrebarile tale :
1.O vei convinge numai daca intentia ta de viitor este aceea de a deveni inginer auto, nicidecum muncitor mecanic--- aceasta, pentru ca orice parinte doreste "mai mult si mai bine" pentru copilul sau!
2. raspunsul la aceasta intrebare impune ca tu sa cunosti nivelele de calificare profesionala pe care le poti obtine dupa absolvirea scolilor preuniversitare si apoi universitare( aceste nivele te ajuta sa dobandesti cunostinte, abilitati, competente dintr-un domeniu de munca!):
*nivel 3-> absolventii scolilor profesionale si ai ciclului inferior (cl.IX-a si a X-a) al liceelor din filiera tehnologica sau vocationala care au finalizat stagiile de pregatire practica cu examen de certificare a calificarii profesionale
*nivel 4 ->absolventii ciclului superior al liceului(clasele a XI-a si a XII-a)ai liceelor din filiera tehnologica, teoretica si vocationala care au finalizat stagiile de pregatire practica cu examen de certificare a calificarii profesionale.
*nivel 5 ->absolventii scolilor postliceale si a scolilor de maistrii care au promovat examenul de certificare
*nivel 6->absolventi cu diploma universitara de licenta, diploma de inginer, diploma de urbanist
*nivel 7-> absolventii unui program universitar de studii de masterat
*nivel 8 -> absolventi ai unui program de studii universitare de doctorat, al caror titlu a fost atribuit prin ordin al ministrului.

Asadar, dupa absolvirea clasei a 8-a poti sa optezi :
*fie pentru o scoala profesionala (care pregateste mecanici auto, asta in caz ca gasesti asa ceva!) cu o durata de 2 ani---dupa absolvire si un examen obtii un certificat de calificare care atesta un nivel 3 de calificare)
* fie pentru un liceu din filiera teoretica, profilul real sau pentru un liceu din filiera tehnologica --- dupa absolvire, promovarea examenului de bac si a examenului de certificare obtii o diploma de bacalaureat + un certificat de calificare nivel 4.
In caz ca doresti sa devii inginer, diploma de bacalaureat iti deschide drumul catre facultatea de mecanica (specializarea transporturi rutiere).O diploma de licenta(de inginer) iti confera un nivel 6 de calificare.
In cazul in care nu doresti sa urmezi o facultate, poti sa urmezi fie o scoala postliceala, fie o scoala de maistii, ---aceasta, in cazul in care gasesti vreo scoala care sa ofere pregatire in profesia de mecanic auto! Dupa absolvire si examenele de rigoare obtii o diploma de absolvire/calificare care atesta un nivel 5 de calificare profesionala.
3. Daca, dupa clasa a 8-a, alegerea ta va fi un liceu tehnologic cu specializare mecanica, atunci practica o vei face numai in atelierele scolii.
Daca vei alege o scoala profesionala care sa te pregateasca pentru in profesia de mecanic auto, atunci vei face practica la atelierul aflat in proprietatea acelui service--- aceasta este posibil pentru ca scoala respectiva are un contract cu un service auto.
4.Intotdeauna un salariu este direct proportional cu nivelul de calificare profesionala ---niciodata nu vei intalnii un mecanic auto care sa aiba un salariu de baza mai mare decat un inginer specialist!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Nutzu,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Exaizo a răspuns:

Nu toata lumea este asa pasionat ca si tine de mecanica, deci ai sanse mari sa ajungi sus. Urmeaza-ti visul!

| Nutzuu explică:

Am rezolvat. I-am zis mamei și a zis să fac ce îmi place!

| Schinderman_Albert_1990 a răspuns:

1 poti sa o rogi frumos
2 cred ca da nu stiu sigur
3 poti sa te duci la ei doar daca o sa licrezi adica iti ei job la ei
4 900-cel mult 1000
Funda?