| LilStrawberry a întrebat:

La bac la engleza pe langa proba orala si scrisa se da si listening? Sau vreo proba include listening-ul?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

La Bacalaureat la Limba Engleză şi Limba Franceză sunt trei probe.
1. Proba orală, la care extragi un bilet şi vorbeşti despre ceva în faţa unei comisii.
2. Proba scrisă.
3. Proba în care asculţi o conversaţie sau o poveste şi trebuie să marchezi pe foaie răspunsurile corecte în fucţie de ceea ce ai înţeles tu.

Mult succes!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, proba de evaluare a "competenţelor lingvistice" de la BAC include şi listening-ul!

"Evaluarea competenţelor lingvistice, indiferent de opţiunile candidaţilor, se face prin trei tipuri de probe:
• proba de înţelegere a unui text audiat cu durata de 20 de minute;
• proba scrisă cu durata de 120 de minute;
• proba orală: candidatul are la dispoziţie 15 minute pentru a-si pregăti răspunsurile si
10-15 minute pentru a le susţine în faţa comisiei." - SURSA :
http://www.ebacalaureat.ro/......---Proba-C

Toate cele bune.