| KingOfTheWord a întrebat:

La caracterizarea unui personaj ca introducere ce ar trebui sa sciu?

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

Cu cateva date despre opera si autor. Apoi scrii

definitia personajului principal,

statutul social,

semnificatia numelui sau a poreclei,

portretul fizic,

portretul moral,

precizezi modalitatiile de caracterizare folosite in text

si atitudinea autorului fata de personaj

Si ai terminat compunerea de caracterizare.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi planul : http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......tr-un.html

P.S Iti sugerez sa mai rasfoiesti si alte pagini ale blogului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de numarul de randuri ale compunerii de caracterizare vei scrie:
-pentru o compunere de 15-20 randuri: textul din care face parte si tipul de personaj, respectiv statutul lui;
- pentru o compunere de 1-2 pagini, poti oferi date despre text si despre opera autorului; poti face analogii cu alte texte, trimiteri si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici modelul unei caracterizări http://www.lecturirecenzate.ro/2012/09/15/rezumatul-recenzia-referatul/