| iulia_2643 a întrebat:

La ce profil de liceu trebuie sa intru pentru a urma apoi la medicina?

11 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

La real, stiintele naturii. Faci multa chimie si biologie.

| AvalohAlyn a răspuns:

Poti urma medicina de la orice profil dar mai indicat este sa urmezi profilul Stiintele Naturii fiindca acolo se face cel mai intens materiile de care ai tu nevoie pentru a fi medic.Succes.

| Alex_7297 a răspuns:

Bio-Chimie dacă nu mă înşel!

| dienuk a răspuns:

Stiinte naturale happy

| Locre a răspuns:

La Stiinte ale Naturalii evident. E profil real, chimie-biologie.Iti trebuia si chimia ca sa dai la profilul acesta.Bafta!

| AdeeXd a răspuns:

Si sora mea vrea sa dea la medicina! Iti trebuie biologie si chimie. Sunt din Giurgiu, iar ea este la liceul Ion Majorescu. Cel mai bun! Ea este la mate-info. A avut de ales dintre mate-info si filologie.

Răspuns utilizator avertizat
| nonameanca a răspuns:

Stiinte ale naturii: acolo se face fizica, chimie, biologie multa, exact ce iti trebuie!
evita liceele filologice, stiinte socio-umane si economice (la economic stiu sigur ca in clasele 11-12 se scot materiile astea)

| Neghinitza_8409 a răspuns:

Eu din cate cunosc...toti cei care vor sa urmeze medicina se duc la stiintele naturii dar nu conteaza foarte mult liceul atuncci cand iti alegi facultatea. Oricum un profil real iti ofera mult mai multe posibilitati pe viitor.

| Daliana :) a răspuns:

Indicat ar fi bio-chimie, ca astea sunt materiile care o sa iti trebuiasca la facultate happy

| anamaria_2106 a răspuns:

Pentru a face facultatea de medicina nu trebuie sa faci un liceu cu un profil anume. poti face absolut ce vrei tu.insa mai aproape de aceasta facultate ar fi profilul de stiinte ale naturii. eu sunt anul 3 la medicina si in liceu am fost la profil de matematica-informatica happy