| JiHyun a întrebat:

La ce si cum se da bursa la clasa a 5-a? Trebuie sa faci un sport sau sa ai nu stiu cate diplome?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Bursele scolare sunt de mai multe feluri: 1. Bursele de merit si bursele de studiu care se acorda elevilor din invatamantul preuniversitar de stat (scoala si liceu), cursuri de zi, in functie de rezultatele obtinute la invatatura. In cadrul bursei de merit se instituie bursa de performanta, acordata castigatorilor locurilor I, II si III la fazele nationale ale olimpiadelor pe discipline, elevilor calificati la olimpiadele internationale, altor categorii de elevi care obtin rezultate de valoare in manifestari interne si internationale cu caracter cultural-artistic – bursa artistica – sau cu caracter sportiv – bursa sportiva – si cu caracter tehnico-stiintific – bursa tehnico-stiintifica.
2. Bursele de ajutor social se acorda elevilor in functie de situatia materiala a familiei sau a sustinatorilor legali. Bursele de ajutor social se acorda urmatoarelor categorii de elevi din invatamantul preuniversitar de stat, cursuri de zi:
a) orfani, bolnavi de TBC si care se afla in evidenta dispensarelor scolare, cei care sufera de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficiente renale cronice, astm bronsic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, cei care sufera de poliartrita juvenila, spondilita anchilozanta sau reumatism articular, handicap locomotor.
Mai multe detalii, vezi aici:
http://www.poroinica.ro/legislatie/criterii-burse-scolare/

1 răspuns:
| moko a răspuns:

Sunt trei feluri de burse, una de excelenta(premii pe judeteana, nationala la olimpiade, concursuri), de merit( media generala peste 8, 5 si 10 la purtare) si una de ajutor social, ar fi trebuit sa va intrebe diriga deja ca am trecut in semestrul 2 de destul timp...