| 熊Panda熊 a întrebat:

La examenele de competenta in engleza, care e diferența între Cambridge, TEOEFL și IELTS?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

IELTS expira dupa 2-3 ani, Cambridge e valabil pe viata. Ca nivel de dificultate nu stiu sa spun ca si comparatie. Cambridge e destul de greu dar daca te pregatesti calumea cu un an macar inainte ai sanse sa iei o nota buna.

| NLS a răspuns:

Https://accesis.ro/blog/ce-sa-aleg-cambridge-sau-ielts/

http://adevarul.ro/......index.html

IELTS evaluaeaza 4 abilitati (citire, scriere, ascultare și vorbire)

CAMBRIDGE evalueaza 5 (cele de mai sus, plus gramatica)

In cazul testelor IELTS gramatica este inclusa in celelalte probe, astfel incat pare ceva mai usor. Si chiar e.

IELTS e valabil doar 2 ani (pana sa il folosesti).
Daca vrei sa il dai acum si sa il folosesti peste 3 ani, mai asteapta.

La examenul Cambridge proba de dialog o vei realiza cu un coleg.
La IELTS esti tu si examinatorul. (in general asta e un avantaj... daca colegul are o dictie sau accent super prost, o sa ai si tu greutati sa il intelegi si in consecinta sa raspunzi)