| Sadop a întrebat:

La Facultatea de Automatică și Calculatoare informatica se ia de la 0?

6 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Sigur ca nu. poti sa fi Cioban, ca aia te invata sa fi bill gates.

| AFR81 a răspuns:

De la 0 cu siguranta nu se pleaca. Cunostintele elementare si putin acolo pe langa eu zic ca ti-ar fi de ajuns. De asemenea, conteaza capacitatea ta de a intelege si disponibilitatea de a munci in plus.

| neutrino a răspuns:

Nu, pentru ca aici merg numai tineri foarte bine pregatiti si profesorii preda tinand cont de acest lucru, adica ei considera ca materiile din liceu, matematica, fizica, informatica, limba engleza sunt destul de bine stiute, la nivel de liceu. In facultate se preda de la acest nivel, in sus. Este adevarat ca la informatica se incearca sa se predea plecand de la un nivel mai mic, dar nicidecum de la zero, profesorii ( care in marea lor majoritate sunt ingineri) folosesc un limbaj de specialitate, pe care un novice il va intelege foarte greu.

| Zaygon a răspuns:

In anul 1 in primul semestru programarea e materia de a 9-a si a 10-a de la mate info intensiv info iar in semestrul 2 e materia de a 11-a si ceva chestii in plus(tot ce am zis ma refer la sectia de Calculatoare). Iar la matematica ai nevoie de cunostinte solide din liceu cu toate ca in unele cazuri nici alea nu iti ajung.

| Harley18 a răspuns:

Nu trebuie sa ai baza formata si sa iei examenul ca sa intri.

| takemyword a răspuns:

Informatica in general da, se explica bazele, dar se progreseaza la un alt ritm decat in liceu, deci daca nu esti in tema cu ea vei avea nevoie de putina munca individuala sa tii pasul, cel putin la inceput.