| Losnams a întrebat:

La mate info este chiar atat de greu? Ce alegeți intre mate info sau chimie biologie? La chimie bio trebuie sa stii multa chimie? Dar la mate info trebuie sa fii extrem de bun la matematica? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Alina941 a răspuns:

Nu e greu la mate info dacă îți place matematica.
La chimie biologie (științe ale naturi) nu e chiar trebuie sa știi extrem de bine, dar trebuie sa știi cât de cât, nu e greu la nici un profil.
Acum depinde de tine
Dacă ai medie mare iti sugerez sa dai la mate info pentru ca o sa vezi ca mult mai ușor.

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de profesori, de cat de bun esti, dar in general e destul de usor.

| Edmonds2342 a răspuns:

Salut! După cum spune și insusi numele profilului, la mate info te duci sa INVETI multa matematica, printre altele. Nu sa stii multa matematica (asta nu înseamnă că dacă nu ai rămas cu nimic din generala, poți merge pe mate info, in niciun caz).
Principiul se aplica la toate profilele. Eu de exemplu am ales chimie bio (științe naturale), pentru că spre asta aveam înclinație, și nu, nu a fost nevoie sa "știu multa chimie", ci sa fiu dispus să învăț, pe baza noțiunilor deprinse din generala.
Eu te sfătuiesc să te duci acolo unde ai tu inclinatie, că să nu ți se arată "chiar atât de greu". Dacă îți place matematica, du te la mate info sau științe naturale, dacă îți place romana, du te la filologie și așa mai departe. Sper că te am ajutat happy funda?

| bianca190301 a răspuns:

Eu sunt la mate info si nu cred ca este atat de greu, dar acum depinde si de liceu. Daca te pricepi cat de cat la mate o sa te descurci. Gandeste-te ce vrei sa faci dupa liceu si dupa alege-ti profilul