| Mihaela_Adriana_1998 a întrebat:

La matematica-informatica la liceu,pe ce se axeaza informatica? Si matematica e asa grea, faci si algebra si geometrie?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica la profil mate info inseamna programare. Ai sa incepi cu lucruri de baza ...scheme logice, pseudocod, algoritmica, apoi treci la un limbaj de programare. Pascal sau C.

La matematica ai sa faci si algebra si geometrie dar cea mai grea va fi analiza matematica care se incepe prin cl a11a daca mai tin eu bine minte

| 50cent50 a răspuns:

La mine in liceu mate-info in a 9-a faceau 8 ore de mate pe sap informatica depinde la care clasa de mate-info esti.
Dar stiu ca si informatica faci cam 6 ore.Eu sunt la uman si fac m2 dar crede-ma ca nu inteleg nimic la matematica. Poate ca este din cauza ca sunt uman.Mereu le spun profesorilor: "De cand s-a incurcat matematica cu limba romana?"