| ShadowLight a întrebat:

La Scoala Nationala de Grefieri se poate intra doar cu examenul de bacalaureat luat? Si pe ce materii trebuie sa ma axez in liceu pentru aceasta?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La examenul de admitere de la SNG se pot prezenta fie absolventi cu studii medii(liceu) si diploma de bac, fie absolventi cu studii superioare(facultate). Absolventii cu studii superioare pot sa fie absolventi ai facultatii de drept cat si absolventi ai oricarei alte facultati. Pentru cei care sunt absolventi ai fac. de drept, durata studiilor la SNG este de numai 6 luni--- pentru ceilalti, durata studiilor este de 1 an.
Tematica si bibliografia probei scrise de admitere ESTE ACEIASI pentru toate tipurile de absolventi. Mai mult, disciplinele de concurs (procedura civila, procedura penala, organizare judiciara) NU SE STUDIAZA in liceu!--- vezi tematica si bibliografia de concurs :http://www.grefieri.ro/.%5CDocs%5C20140311tematica.pdf

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi alte detalii şi la linkul :
...refier.doc

http://www.grefieri.ro/default.asp?nod=52

Toate cele bune.

| christos1234 a răspuns:

Axeazate pe ceea ce iti place ca poate pe viitor vei avea alt plan de viata.