| anonim_4396 a întrebat:

Lucrul mecanic efectuat in circuitul exterior al unui generator este egal cu L=6,72 kJ.Stiind ca prin circuit trece curentul cu intensitatea I= 2A timp de 2 minute si ca tensiunea interioara reprezinta f=0,125 din tensiunea de la borne,sa se afle tensiunea electromotoare a generatorului.Cine imi poate explica cum sa rezolv aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

EuphoricEyes, poti gasi usor tensiunea la borne, din formula energiei electrice. Apoi exprimi tensiunea interioara in functie de U, si apoi calculezi valoarea lui E. Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!