| JustAnAnonimBoi a întrebat:

M-am mutat la mate info si intru in a 10 -a (am fost la filo in a 9-a)..Imediat dau niste teste la informatica si nu stiu ce sa invat mai exact. Puteti sa imi spuneti esentialul pe care sa il invat?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Strucura de decizie, structurile repetitive.
Algoritmi pentru verificarea unor proprietati asupra unui numar, asupra cifrelor unui numar, asupra unui sir de numere. Prelucrarea unui numar, a cifrelor unui numar, a unui sir de numere.

Multe exercitii, probabil doar in Pseudocod.

Daca specializarea la care te muti este mate-info intensiv info, atunci cu siguranta va trebui sa stii C/C++ sau Pascal. In plus, se adauga vectorii, matricele.