| Prince_Amir_1995 a întrebat:

Maine dau simulare la Romana si nu stiu ce sa invat mai exact sunt foarte multe, pe ce trebuie sa ma axez?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mâine ai simulare și nu știi ce să înveți? Wau, e GRAV!
Știu că sunt "foaarte multe" de studiat, dar nu ți le-a dat nimeni să le înveți de ieri până azi, ci sunt subiecte care trebuiau învățate încă din clasa a V-a!
GRAMATICĂ:

Morfologia și sintaxa, să știi funcțiile sintactice a unor cuvinte (subiect, nume predicativ, pred. nominal, pred. verbal, compl. direct, compl. indirect etc),
- sa găsești valorile morfologice a unor cuvinte (substantiv, adjectiv etc)

LITERATURĂ:

Toate speciile genului epic (basmul, romanul, nuvela)si genului lyric (pastelul, oda, imnul etc), elemente de versificatie, imagini artistice, figuri de stil, definițiile tuturor speciilor literare (nuvela, roman, fabula, pastel, baladă, schița)
- Să știi să desprinzi momentele subiectului dintr-un text la prima vedere (expozițiunea, intriga, desfășurarea acțiunii, punctul culminant, deznodământul)
- Caracterizarea directă si indirectă a unui personaj.
- Modurile de expunere din diferite texte literare (descrierea, naratiunea, dialogul si monologul)
- să găsesti ideea principală dintr-un text la prima vedere.

PS: Există o programă pentru examenul de evaluare! Din aia trebuie sa te inspiri happy!

3 răspunsuri:
| luisanamy a răspuns:

Incearca sa te axezi pe:
Basmul cult – Povestea lui Harap-Alb, de Ion Creanga;
Romanul de tip obiectiv – Ion, de Liviu Rebreanu;
Romanul de tip subiectiv (modern) -Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, de Camil Petrescu;
Romantism – Luceafărul, de Mihai Eminescu
Comedia – O scrisoare pierduta, de Ion Luca Caragiale
Adevarul ca sunt extrem de multe, sper sa nu fie asa greu la partea a III a

| Raspundd a răspuns:

Trebuie sa te axezi pe ceea ce sti ca mai ai probele. Apoi le repeti pana le reti, daca vei invata foarte mult sau vei intra in panica, vei avea numai de suferit, adica sa uiti totul, fi linistit si fa cum ti-am spus si vei avea o simulare de nota 10! :* Succes pentru. maine! Funda? >> :X