| annamariia18 a întrebat:

Maine sora mea meai mica are simulare la matematica si ar vrea sa stie si cum se calculeaza aria si volumul patratului, dreptunghiului, paralelogramului, rombului, triunghiului, piramidei triunghiulare regulate, prismei drepte, cubului? Pe net nu gasesc si i-ar fi foarte de folos sa le stie, multumesc!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca sora ta n-a fost chiar la nicio ora de matematica, pana acum, se chinuie degeaba cu simularea.
Pentru ca, daca ar fi fost la scoala, ar fi avut, notate pe caiet, toate formulele astea.

| Cristi48 a răspuns:

Aria dreptungi:
L x l
L - lungime
l - latime

Aria paralelogram:
L x h
h - inaltime

Aria romb:
d1 x d2 ( formula asta se pune supra 2 )

Aria patrat:
l(2), adica latura la puterea a 2-a

Aria triunghiului dreptungic:
c1 x c2 (supra 2)

Aria triunghiului echilateral:
l(patrat)√3(supra 4)

Apropo, patratul, rombul, dreptunhiul... n.au volum, decat piramida, cubul, paralelipipedul si prisma, dar ariile si volumele la cub, paralelipied, prisma si piramida nu se vor da, deoarece acestea se fac in semestrul II!