| IIIx333III a întrebat:

Marti am teza si eu am uitat complet cum sa scot si sa introduc intregii intr-o fractie... Cine imi poate explica funda!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| PokemonPew a răspuns:

Adica iti dau un exemplu: ai 6/2 poti face 6 doimi care arata: sasele ii numarator, iar doi arate ca ii numitor iar linia fractiilor arata ca ii linie de fractie. Funda? plzzz

| Unforgetit a răspuns:

Pai de exemplu ai un exercitiu asa:
2 _
5 adica 2 3supra 5. Inmultesti 2 x5 + 3 supra 5 (Baza)
Adica rezultatul estre :
__
5 ->13 supra 5.

| imiplacesaajut a răspuns:

Inmultesti intregul cu numitorul(ala de jos) si apoi il aduni cu numaratorul ala de suslaughing

| Ccrys1298 a răspuns:

Cand ii scoti imparti numaratorul la numitor, iar restul il pui supra acelasi numitor. adica 3 pe 2 egal cu 3:2=1 rest 1 adica un intreg si unu pe 2. Cand ii introduci inmultesti intregi cu numitorul + numaratorul totul supra acelasi numitor deci un intreg si unu pe 2= 1X2+1pe 2 =2+1 pe 2 =3 pe 2.

| bogdanel2011 a răspuns:

Inmultesti intregul cu numitorul si apoi il aduni cu numaratorul rolling on the floor)rolling on the floor)