| medytedy a întrebat:

Merita mai mult sa merg profilul real...ce avantaje am fata de uman?

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Profilul de la liceu nu are o relevanta mare. Conteaza ce faci dupa. Alege profilul care crezi ca iti va fi mai usor la bac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu te omori cu latina, cu geografia/istoria, romana si inca o limba.
La real toate sunt exacte.
Si tot ce inveti le deduci din altele.
Daca n-ai treaba cu logica nu te invit la real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă dai la real, poţi opta pentru orice facultate mai departe
Pe când la uman, dacă te trezeşti prin a 12-a că vrei la Medicină e ceva mai greu, meh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, îți oferă mai multe avantaje, de la Real poți merge cel mai ușor pe un domeniu ingineresc, medicină sau IT, pe când la uman nu faci multe materii care să te pregătească pentru chestii de genul. La uman nu prea sunt multe avantaje, plus că acolo e pe toceală, la real e vorba doar de formule și calcule.

| Shaddox a răspuns:

Avantajele la real sunt faptul ca nu faci decat un singur an de latina si indiferent daca e stiinte sau mate-info pui si o baza de matematica si informatica.

Profilul real iti ofera o flexibilitate mai mare cand vine vorba de facultati. Auzi des de oameni de la mate-info care se duc la drept, dar oameni de la uman care se duc in stiinte exacte nu prea, pentru ca nu au tinut pasul cu matematica.

Pana la urma urmei depinde de tine si in ce traiectorie vrei sa o iei.

| Bunceanu_Emmanuel_1997 a răspuns:

Ai mai multe avantaje daca te axezi pe un profil real deoarece inveti stiinte exacte iar dupa ce termini facultatea pe sectia real o sa ai un job atragator pe domeniul acesta iar la uman iti stimuleaza creativitatea, eul din tine, e mai mult pe o latura de gandire mai artistica