| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai cred despre preoti.
Stau foarte aproape de unul si ma uimeste de fiecare data cand discut cu el sau aud intamplator o convorbire intre el si parinti. Un om dedicat in totalitatea lui Dumnezeu, care nu accepta sub nicio forma alta religie, alta existenta. Bun, sa zicem ca n-ar fi o problema foarte mare asta, dar ce se intampla cu taxele bisericesti, banii luati pentru maslu si alte slujbe, intrarile in manastiri(mai nou, am vazut ca se cer taxe)? Nu ma gandesc la faptul ca ii opresc preotii, dar daca si credinta se plateste(ha, am specificat ca o lumanare costa 30 de bani?), cum se pot apropia crestinii de Biserica? Ce pretentii mai au acesti oameni ai bisericii sa aiba multi oameni la slujba?
Poate m-am lungit si n-am punctat ce ma interesa: Ce ziceti despre preoti? Se pot numi credinciosi?

20 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Sunt unii preoti si cu har, cu frica de Dumnezeu, care nu accepta taxe bisericesti. Dar acestia sunt putini, fiindca sunt oameni si ei, adica supusi slabiciunilor.
Eu am credinta in suflet, nu trebuie neaparat sa intru in biserica ca sa etalez asta. Cand ma duc la biserica(recunosc, rar) ma duc pentru mine, pentru ca simt nevoia. Poate o fi un gest conventional acest lucru, nu stiu. Eu nu mai am incredere in preoti, cand vad si aud atatea locuri. Ma duc pentru ceea ce inseamna biserica ca lacas si nu pentru ei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt destui oameni cunoscuti pentru dedicarea lor, mari duhovnici si ierarhi.Normal ca in orice padure exista si uscaciuni.Am cunoscut preoti si calugari care sunt mari duhovnici si suflete si nu-ti cere nicio taxa.Nu trebuie sa generalizam. Oricum daca in sufletul nostru exista credinta si aratam asta si prin fapte si prin vorbe, prin tot nu conteaza ca ai dat sau nu bani pentru o lumanare.Ne rugam la Dumnezeu nu ne rugam la preoti, sa nu uitam asta.

| shadovv a răspuns:

Taxele acelea de la intrarile in manastirii nu sunt pentru credinciosi ci pentru turisiti. Si apropo o biserica nu se zideste singura si la industria de constructii de acum din Romania...

| Vizitiul a răspuns:

Unii da, unii nu!
Unii alearga dupa bani, altii alearga dupa viata vesnica. Unii imbraca acele haine si predica la biserici doar pentru buna impresie, se numesc fatarnici.
Unii chiar cred in ceea ce fac, pe langa faptul ca predica onoriasilor, au ocazia sa-ti alimenteze si sufletele proprii cu credina si nu cu religie. Eu punct accent pe credinta si nu pe religie.

| thealchemist a răspuns:

Daca unii sunt materialisti si vad Biserica doar ca un paravan pentru a face bani, de ce ar fi asta un motiv de a condamna toti preotii? pentru unii din pacate, este doar atit, un bussiness. dupa 89 au aparut multe biserici, manastiri, cum ar fi fost posibil sa fie selectati cei care cred cu adevarat de cei care vor doar sa faca bani? nu inseamna ca e vina unei preot bun ca exista si preoti rai. nu cred ca ar trebui sa ii judeci pe toti preotii dupa standardul celor mai materialisti.

| Emeraude a răspuns:

Daca traiesti langa un preot, s-ar putea sa fi persoana indicata care sa probeze zicala care ne sfatuieste sa facem ce zice preotul, nu ce face elwinking.
Asta e...pana la Dumnezeu te mananca sfintii! Traim pe Pamant, unde divinitatea, de multe ori reprezinta doar un simbol, pentru altii doar o forma de a castiga bani.
Mult succes, pa-pa!

| Derye a răspuns:

Depinde...cica nu e bine sa vb. de rau despre preoti, dar cand omul cere sume fabuloase care ulterior ii intra in cont, nu prea mai e preot. Cel putin nu in viziunea mea.

| mariaw a răspuns:

E adevarat ca trebuie percepute niste taxe, insa trebuie sa recunosc(din ce mi-am putut da seama, avand in vedere ca nu-s tocmai o mare credincioasa)ca la o evaluare obiectiva a situatiei, totul are un pret. Trecand peste asa-zisele plati care tin de moralite(cum ar fi la spovedanie), sunt cele impuse(chiar si strana se plateste). Oricum, sa privim partea realista si sa vedem ca dincolo de faptul ca este un locas de cult, e si o unitate administrativa.
Desigur, sa mentionez ca nu generalizez

| Aicilef a răspuns:

Sa spun ceva ce ma marcat.
eram la o manastire in romania sh acolo erau catzva copilash care cersheau.se erau asa mici sh dragalash.tzi se facea mila de ei.straight face. cine credeti ca i'a pus acolo la cersit? ca totush daca era in oras mai ziceam dar pe munte.la manstire.straight facestraight face

e trist acest lucru.straight facestraight facesadsad

| © E m i ℓ y a răspuns:

laughing
Nu. Preotul nostru asculta parazitii
happy
Cred ca e cel mai tare, nu?
rolling on the floor

| Duhovnicul a răspuns:

Si abia acu` ai observat chestia asta? Biserica e folosita pentru a face bani de pe urma fraierilor care pun botu`. Treci pe deism mai bine ca e mai ieftinwinking

| danubia a răspuns:

Carmen, existenta si prezenta preotilor in lumea noastra nu trebuie sa te indeparteze de adevarata credinta. Citeste Biblia, conecteaza-te la postul alfa omega tv, converseaza intim in sufletul tau cu Isus. Preotii fac parte din lume, ei doar intermediaza intre noi si Divinitate. Printre ei pot fi si preoti plini de har asa cum si noi putem fi plini de har pentru noi insine, dar fiind oameni pot fi ca si oamenii doar amagitori cu harul pentru ei insisi si pentru ceilalti. Cultiva-ti relatia cu Dumnezeu prin Biblie, este Cartea Vietii, cea mai importanta carte din viata unui om, vei descoperi adevarul. Nu ceda daca simti ca nu intelegi unele mesaje, citeste-o mereu si hotarata sa o intelegi, ea ti se va dezvalui singura.

| Madalina_8434 a răspuns:

Poate ca nu ar trebui sa te gandesti la problema din punctul asta de vedere. Trebuie sa luam in considerare in primul rand faptul ca preotii sunt oameni ca si noi. Deci gresesc, fac pacate, unii mai multe, altii ma putine. De aceea nu poti sa ii bagi pe toti intr-o oala. Parerea mea este ca exista foarte multi preoti cu multa credinta, asa cum exista si oameni simpli mult mai credinciosi decat unii preoti.

| veronyka a răspuns:

Draga mea, se zice că nu trebuie să faci ce fac preoţii dar ce zic ei, adică încredite în cuvintele lornu în faptele lor, azi puţini mai sunt preoţi adevăraţi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai mai citit din postarile mele pe tema asta, deci stii raspunsul. Sint credinciosi cu vorba nu cu fapta. Sigur ca nu se poate generaliza. Exista si oameni care cred cu adevarat, dar ei sint foarte putini. Majoritatea se folosesc de religie din interes, pentru propria bunastare, pentru putere, sau pur si simplu folosesc religia ca sa-si motiveze rabufnirile de violenta. Deci privitor la preoti, oameni sint si ei, motivele sint aceleasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mare parte, ati ezitat subiectul.
In Biblie, peste tot, ei sunt slaviti si auzi doar cuvinte de lauda despre ei. Cum pot merge intr-o Biserica, sa ma linistesc, cand nu am siguranta ca sunt in locul potrivit? Daca in acel moment cred cu tarie in Dumnezeu, de unde stiu ca nu ma aflu fix unde nu trebuie, ca preotul face slujba gandindu-se la salariu si alte lucruri?
Credinta adevarata este in suflet, dar cum se face ca tocmai exemplele credinciosilor, in mare parte, nu sunt ce par a fi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Preotii sint oameni si ca atare au aceleasi tendinte ca toti oamenii.Eu stiu de unul care incepea s-o cam ia rara cu mintea ca era batrin si le spunea femeilor sa nu mai puna atita zahar in coliva pentru ca si-a nenorocit curcile acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintele Efrem de la Manastirea Vatoped (Muntele Athos) :

"La Sfantul Munte vin foarte multi inchinatori astazi. Si de multe ori vin cu diferite justificari. Pentru ca, uneori, spun ei, se scandalizeaza de atitudinea, de comportamentul unor purtatori de rasa din ierarhia superioara sau din randul preotilor. Dar aceste lucruri sunt numai pretexte, pe care nu le poate infatisa decat un om care se afla in pacat. Noi le raspundem: "Asa cum nu renuntam la stiinta medicala pentru faptul ca exista si medici slabi, tot asa, nu trebuie sa renuntam la Biserica lui Hristos pentru ca exista slujitori nevrednici in slujba Bisericii". Sa nu uitam ca din primii membri ai Bisericii, care au fost cei doisprezece apostoli, intre ei a fost si fiul pierzarii. Dar, cu toate acestea, stim cu totii, dupa fagaduinta Domnului nostru Iisus Hristos, ca portile iadului nu vor birui Biserica lui Hristos".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine da, lui isi da si cu asta am spus tot ce se putea zice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca se pot numi credinciosi deoarece cred ca Dumnezeu i`a ales sa fie slujitorii Lui. ce ar fi sa nu ne mai legam de preoti deoarece daca ati citi mai mult cartile parintelui Arsenie Boca ati vedea ce zice acolo