| navarre a întrebat:

Pamantul fiind sferic, poate avea margini si colturi? Va intreb deoarece :

Isaia 40:28 ~ Nu stii? N'ai auzit? Dumnezeul cel vecinic, Domnul a facut MARGINILE pamîntului.
Apocalipsa 7:1 ~ Dupa aceea am vazut patru îngeri, cari stateau în picioare în cele patru COLTURI ale pamîntului.
Deuteronom 28:64 ~Domnul te va împrastia printre toate neamurile, dela o MARGINE a pamîntului pîna la cealalta

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mda... argumente de tip cre(ş)tin. Tot ce e iraţional şi stupid (adică 90% din comunicatul de presă Biblie) se explică la fel: "e o metaforă".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin cele patru colturi se refera la Nord, Est Vest si Sud, sunt sigura. Dar nu stiu la ce se refera prin marginile pamantului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste colturi sunt doar o metafora:se refera la intreg pamantul.Cum ti-am mai zis incearca sa nu mai faci afirmatii aiurea, mai documenteaza-te un pic despre interpretarea Bibliei, ea nu se interpreteaza numai in mod literal ci si in mod spiritual, adica al invataturii pe care o putem trage.

| danimarian a răspuns:

Cea mai buna ascunzatoare a adevarului se afla la vedere, cauta nassim haramein, http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741#, sau floarea vietii, iar despre colturi vezi aici http://www.scribd.com/doc/27969561/Dodecaedrul-Regulat