| BirdyL a întrebat:

Pareri despre urmatoarele licee din Bucuresti: V.Madgearu, G.Sincai, G.Lazar?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Din punctul meu de vedere, cel mai bun este Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr. Profesorii sunt foarte bine pregăti, atmosfera este plăcută, iar majoritatea elevilor sunt educaţi. În fiecare an rata promovabilităţii la examenul de Bacalaureat a fost mare, iar în clasa a-IX-a întotdeauna s-a intrat cu medii de peste 9.50-9.60. E adevărat că la început îţi va fi mai greu să te integrezi, fiindcă nu e uşor să fii boboc, dar vei vedea că îţi va plăcea mult.
Şi Colegiul Naţional Gheorghe Şincai e bun. Mă refer la faptul că e unul din liceele de elită din Bucureşti, împreună cu Colegiul Naţional Tudor Vianu, Colegiul Naţional Mihai Viteazul, Colegiul Naţional Sfantul Sava, etc. Am o prietenă care învaţă acolo, e în clasa a-XI-a şi din ce mi-a spus, pare mulţumită şi încântată.
De Colegiul Economic Virgil Madgearu, chiar nu ştiu ce să îţi spun, fiindcă nu am nicio cunoştinţă acolo. Oricum, peste tot părerile sunt împărţite.
Eu zic să mergi la Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr dacă ai medie bună, dar să iei în calcul şi sfaturile celor din jur.

Mult succes!