| mhinsc a întrebat:

Pe ce perioada de timp se intinde epoca medievala?

Răspuns Câştigător
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Epoca medievală, cunoscută şi ca Evul Mediu, are ca întindere un mileniu în cadrul istoriei Europei.
Debutează în 476 d.Hr., anul prăbuşirii Imperiului Roman de Apus şi se încheie prin secolul al XV-lea, când apare Renaşterea.
În alte ţări europene, Renaşterea a apărut chiar mai devreme cu un secol sau două.
În Evul Mediu au loc cruciadele, prin care creştinismul încearcă recucerirea Orientului Apropiat, şi este resimţit flagelul Morţii Negre, una dintre cele mai violente pandemii din istoria omenirii.

Accesaţi şi:
www.mnsu.edu/emuseum/history/middleages
www.medieval-period.com
www.britannica.com/EBchecked/topic/380873/Middle-Ages

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Evul Mediu se intinde de la caderea Imperiului Roman de Apus pana la Revolutia Franceza. Se imparte in "Epoca Intunecata", Epoca Feudala si Epoca Renascentista. Imi pare rau, dar nu stiu exact anii sau secolele.

| 54ndy a răspuns:

Din anul 500 d.h. Până în anul 1500 d.h.

| KidOoNh a răspuns:

Evul Mediu desemnează o epocă istorică, cuprinsă între Antichitatea târzie şi Epoca Modernă, aproximativ de la 500 d.H. până la 1500 d.H. Tradiţional, în Europa, Evul Mediu cuprinde perioada dintre căderea Imperiului Roman de Apus (476) şi, după unele opinii, cucerirea Constantinopolului (1453), respectiv descoperirea Americii (1492) sau revoluţiile din Ţările de Jos (1566-1609) şi din Anglia (1642-1649).

Noţiunea „Evul Mediu" derivă din limba latină (MEDIVM AEVVM) şi provine din filologia umanistă a Renaşterii, unde definea sub forma media latinitas intervalul de timp cuprins între împăratul roman Constantin cel Mare (306-337) şi cel franc Carol cel Mare (768-814). Denumirea a fost preluată, începând cu secolul al XVIII-lea, în literatura şi în istoriografia occidentală, având iniţial sensul peiorativ de „Evul Mediu întunecat" caracterizat prin, cruzimile inchiziţiei cu arderea pe rug a vrăjitoarelor şi ereticilor, o perioadă de obscurantism, iadul fiind în picturi reprezentat ca un loc de groază.
Reabilitarea noţiunii şi includerea sa în circuitul ştiinţific se petrec abia în secolul al XIX-lea, în epoca romantismului, atunci când Evul Mediu devine o perioadă idealizată în literatură şi în artă.

Cronologia Evului Mediu are o valoare prevalent orientativă, fiind disputată şi în prezent în literatura istorică. În consecinţă, reperele în funcţie de care este fixată cronologia Evului Mediu sunt variate. Această epocă istorică cuprinde, într-un sens general, perioada de timp scursă între data căderii Imperiului Roman de Apus (anul 476) şi data ocupării de către turci a Constantinopolului (1453), capitala Imperiului Bizantin. Limita superioară de datare a Evului Mediu este fixată uneori de Renaştere, în secolele XIV-XV, iar alteori chiar de Revoluţia franceză (1789-1799), atunci când s-ar termina epoca feudală.

Evul Mediu constituie o sinteză între Antichitate şi creştinism şi reprezintă o perioadă de mari transformări în plan politic, economic, cultural şi social. Acest interval de timp este caracterizat de migraţia popoarelor, de etnogeneza popoarelor europene şi, în fine, de constituirea statelor feudale, care stau la baza Europei moderne.

În Evul Mediu, în Europa au apărut state noi în urma destrămării Imperiului Roman, printre care Anglia, Franţa, Germania, Ungaria, Spania, Portugalia. Deasemenea au mai apărut şi alte state noi, ca Polonia, Rusia, Danemarca, Suedia etc. Funda alege ce e esential eu ti-am zis ce am stiut big grin

| viper1720 a răspuns:

Intre secolele XV-XVIIIhappy... fundita?

| cata_8177 a răspuns:

1476-1717 cam asa

| Teddy_7371 a răspuns:

Evul Mediu desemnează o epocă istorică, cuprinsă între Antichitatea târzie și Epoca Modernă, aproximativ de la 500 d.H. până la 1500 d.H. Tradițional, în Europa, Evul Mediu cuprinde perioada dintre căderea Imperiului Roman de Apus (476) și, după unele opinii, cucerirea Constantinopolului (1453), respectiv descoperirea Americii (1492) sau revoluțiile din Țările de Jos (1566-1609) și din Anglia (1642-1649).

fundita?