| dyanna23 a întrebat:

Pentru a incalzi o cantitate de apa se foloseste o spirtiera care consuma m=5 g spirt cu puterea calorica egala cu 27 mj/kg sub un randament de incalzire egl cu 36%. aceeasi cantitate de apa se poate incalzi cu acelasi nr de grade daca se introduce in aceasta un rezistor electric cu puterea egala cu 202,5 w alimentat la o tensiune nominala cu randamentul de 80%. e cere a) durata conectarii la tensiune b)caldura absorbita de apa Va rog ajutati-ma e tema la fizica . dau funda mersi mult

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Dyanna, tot ce trebuie sa faci este sa exprimi doua cantitati de caldura si apoi sa inlocuiesti valorile cunoscute. Calculul nu este complicat. Atentie la unitatile de masura! Spor la lucru!

| CrissuCristina a răspuns:

Pe TPU nu se fac teme!