| matrix100 a întrebat:

Pentru o ecuatie de gradul 1 de forma ax+b=0 exista rezolvare x=-b/a Pentru o ecuatie de gradul 2 de forma axx+bx+c=0 se calculeaza Delta si apoi solutiile reale daca exista sau nu. Intrebare: Pentru o ecuatie de forma axxx+bxx+cx+d=0 s-a gasit formula de rezolvare. Mentionz ca xxx=x al puterea a 3 si xx= x al puterea a 2. Mai precisez ca pentru a raspunde la aceasta intrebare nu este suficient sa ai bacul luat ( cu alte cuvinte in liceu nu se invata asa ceva, probabil in facultate). Multumesc pentru raspuns si funda.

Răspuns Câştigător
| Johnson_John_1990 a răspuns:

Http://www.e-formule.ro/wp-content/uploads/ecuatia-de-grd-iii.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Func%C8%9Bie_algebric%C4%83_de_gradul_trei

Este posibil ca o ecuatie de gradul trei sa se poata scrie sub forma: (x-a)(x-b)(x-c)=0 (Dai factor comun)