| anonima38 a întrebat:

Pentru un transfer pe motive medicale ce documente sunt necesare?
O adeverinta de la medic care sa spuna ca nu pot sta la camin si sa solicit transferul la un liceu aproape de casa?
Sau ce imi este necesar pentru un astfel de transfer?
Fundaa

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este necesar o adeverinta ca nu esti apta medical pentru liceul respectiv, nu ca nu poti sta la camin.
Pentru a te muta mai aproape de casa nu este nevoie de adeverinta medicala, este destul invocarea acestui motiv.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pe Adeverinţa medicală NU va scrie că "nu poţi sta la cămin"!
TREBUIE să ai o anumită afecţiune şi Adeverinţa va menţiona că NU eşti aptă pentru liceul "X" sau/şi specializarea "y"...

"Art. 225 -... (3) Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!

| anonima38 explică:

Liceul la care vreau sa ma transfer e mai slab decat actualul, deci nu o sa fie probleme cu locurile.