| Sandrasm08425 a întrebat:

Pot sa ma transfer de la un liceu la altul pe acelasi profil stiind ca am media de admitere 9.31? Sunt in clasa a 9 a la mate info intensiv engleza si stiam ca daca sunt profil de intensiv ma pot muta si in cursul primului semestru. Ultima medie cu care s-a intrat in clasa unde vreau sa ma transfer este 9.54. As vrea sa-mi spuneti daca este posibil sa ma transfer din cursul primului semestru sau la sfarsitul acestuia si ce conditii trebuie indeplinite. Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera decat dupa cl. a IX-a, deoarece n-ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/20166, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"
Este adevarat ca te poti transfera de la o clasa cu profil bilingv sau intensiv la o clasa cu acelasi profil fara biling sau intensiv, dar numai cu respectarea celorlalte prevederi privind transferul, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;"

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Media ta de admitere fiind mai mica decat cea a liceului unde vrei sa faci transferul, nu vei putea sa te transferi nici macar la sfarsitul semestrului. Nu are nici o legatura ca esti sau nu intensiv.
Singura optiune ar fi sa te transferi anul viitor. Va trebui sa ai media generala (deci nu cea de admitere) mai mare decat cea mai mica medie generala din clasa in care vrei sa te transferi. Apoi, daca e vorba de schimbare de profil/specializare, dai si diferentele.