| Ghost99 a întrebat:

Punctele cardinale se schimba mereu? adica soarele rasare la est, ieri a rasarit dintr-o parte a cerului, iar dimineata aceasta din alta parte. Funda

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Rasare din est mereu apune in vest faza e ca soarele se inalta mai mult spre cer vara si mai putin iarna, bine nu exact in punctul est, uite descarca programul stelarium si vezi cu ochii taii cum rasare si apune

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Nu se schimba puntele cardinale nicioadata, poate tu ieri teái uitat la soare la ora 8 si azi te-ai uitat la 11 si e normal sa ti se para ca a rasarit din alta parte.

| IceCreamDoll a răspuns:

Se misca pozitia soarelui, in 24 h, in nici un caz punctele cardinale.

| RAY a răspuns:

Punctele cardinale sunt determinate de electromagenteismul pamantului ele nu se pot misca mereu o busola isi va arata une este din cauza fortei electromagnetice asupra busolei care e magnet, se mai schimba si alea dar rar de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ni se pare că se deplasează puțin datorită mișcării de revoluție a Pământului (adică mișcarea lui în jurul Soarelui).
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Îți va folosi!

| đɾεαmεɾ a răspuns:

Nu, nu cred ca se schimba, ele raman aceleasi, deoarece am facut o gramada de geografie dar nici macar odata nu am auzit ca punctele cardinale sa se schimbe. Sper ca te-am ajutat!big grin