| Alexuza23 a întrebat:

Puteti sa-mi dati expresii frumoase despre delta dunarii?

7 răspunsuri:
| geograful a răspuns:

Delta dunarii e paradisul pasarilor

| Oti a răspuns:

Raiul pe pamant.
Imperiu vegetal.
Univers salbatic!

| NuImiPunNume a răspuns:

Deltei Dunării este una deosebit de favorabila turismului întrucât delta se încadrează în spațiul de climat temperat semiarid dar prezintă totodată și zone cu clima specifica deltei și lagunelor, fapt datorat suprafețelor de apa foarte întinse, nisipurilor și vegetației. Mediile anuale ale temperaturilor se situează între 11C și 12C. Iernile aspre sunt rar întâlnite, caz în care zăpada cade în strat subțire și se menține scurte perioade de timp. Astfel putem portretiza Delta Dunării ca fiind un loc al verii, cercetări relevând faptul că 142 de zile din an sunt zile de vară în timp ce doar 60 sunt zile de iarna.

| PsychSţev a răspuns:

Groapă de gunoi.

| Maya_8462 a răspuns:

Elta dunarii - fauna delta dunarii adaposteste peste 3.400 de specii de animale vertebrate si nevertebrate, cu numeroase unicate nationale, europene si mondiale. pasari ornitofauna deltei insumeaza mai mult de 300 de specii din care 70 extraeuropene. sunt inregistrate 5 tipuri principale: mediteranean (starc, tiganus, cormoran mic, vultur plesuv, piciorong, ciocintors, califar, pelican), european (pasari cantatoare: privighetoarea de stuf, presura, boicusul, randunelele de mare, pescarusul, vulturul pescar, vulturul codalb), siberian (lebada cantatoare, fluierarul, fundacul popular, becatina comuna, cocorul), mongolic (vulturul plesuv, soimul dunarean), chinez (egreta, lebada muta, cormoranul mare, rata mandarin). |pasari - monumente ale naturii |[pic] | |capitolul cuprinde monumente albe (pelicanii comun si | | |cret, lopatarul, egreta mare sau starcul alb, egreta | | |mica, lebada muta, lebada cantatoare) si monumente | | |policrome (piciorongul, ciocintorul, califarul rosu, | | |vulturul codalb). | | pesti se cunosc cca 150 de specii din care peste 30 in delta propriuzisa. pe bratele de varsare ale dunarii, prezente obisnuite sunt cega, obletul mare, morunul, nisetrul, pastruga, scrumbia, crapul, somnul, salaul, stiuca, mreana, avatul; prefera apele mai calme caracuda, bibanul, platica, mediul salmastru este populat de la biban si stiuca la chefal si cambula in functie de salinitatea apelor, sectorul marin adapostind majoritar acipenseridele (morun, nisetru) si clupeidele (scrumbiile de dunare). |[pic] |faima deltei o fac sturionii (morun, nisetru, | | |pastruga, cega), chefalii (in patru specii din genul| | |mugii), scrumbiile (alosa pontica). | |mamifere |[pic] |

Fundita?

| cockye a răspuns:

Paradisul animalelor!
Frumusete sclipitoare!
Un colt de rai!
Taramul linisti si odihnei! Funda
big grin

| Munteanu_Marco_1993 a răspuns:

Frumos