| DonaldTrump a întrebat:

Puteti sa mi dati un site/articol care ma ajuta sa imi imbunatatesc talentul la desen (cu sfaturi si tehnici)? Funda cel mai complet raspuns.

Răspuns Câştigător
| Anilesse a răspuns:

Ca sa iti imbunătăţeşti talentul la desen trebuie sa desenezi. Mai ales să desenezi din pasiune si nu. din 'obligatie'. Daca chiar ai o pasiune pentru asta o sa-ti faci zilnic timp sa faci câte un desen. Pentru ca doar prin exersat iti imbunătăţesti talentul. Degeaba te uiti la tutoriale si blog-uri si vezi cum au facut altii si te iei si tu exact după ei trăgând linia in aceaşi directie pe care au făcut-o ei. pentru ca asta e o pieredere de timp. marii artişti nu s-au uitat la tutoriale.dar totusi nu a spus nimeni ca nu poti sa te uiti, doar sa nu copiezi exact ceea ce vezi acolo. sa vi tu cu propriul tău stil. de exemplu daca vrei sa faci un. portret. si te uiti pe un site unde persoana respectivă are câtiva ani de experienţă in spate. normal ca stie cum sa faca, cum sa moduleze linia incât să iasă un portret reuşit. Tu pentru inceput ai putea să iei fiecare fragment anatomic in parte si sa-l desenezi. De exemplu azi faci doar ochii. mâine gura, poimâine nasul..etc. desenânud-le in toate părţile. pozitiile. efectiv te joci cu ele. iar dupa incerci sa le asezi pe toate intr-o singură compozitie.
Si vreau sa-ti mai spus sa nu foloseşti creioane de tip HB. pentru ca ele zgârie foaia. foloseşte B. b1-2-3-4-5-6-7-8..cu toate că sunt putin mai scumpe decât un creion obişnuit, sunt cele mai bune pentru desen si poti sa scoti niste efecte foarte bune cu ele.
Eh, eu nu ti-am dat un site sau un articol. dar sper ca te ajută măcar putin din ce am spus eu aici. ^^

3 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

N-ai tu ce sa imbunatatesti
n-ai talent

| AnneNichol1 a răspuns:

Desenatori.ro