| pastru009 a întrebat:

Sal.As dori raspunsul la aceasta intrebare cat mai repede:

Cine se priecepe la engleza sa imi explice si mie la presentul perfect simplu(sau continuu) cum se foloseste "for" si "since"?

Funda+vot! Multumesc

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Chestia e cam asa:
1. - I've been driving this car since December.
2. - I've been driving this car for three months'
(I've - forma contrasa pentru I have)'
Deci, cand indici data, folosesti "since". iar cand indici durata folosesti "for".

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... ''Since'' s-ar traduce ceva de genul ''de cand''. Since I was a child, i like trains (De cand eram copil imi plac trenurile). ''For'' se foloseste pentru o anumita periodata de timp. I have like her for 2 weeks.

| TocilaSanziana a răspuns:

Este foarte simplu. For si since se foloseste pentru timp. De exemplu: I`ve know her for 3 years. Sau : Since I was a child... Deci ai inteles macar ceva? In concluzie: Present Perfect Simple se foloseste atunci cand gasesti in prop for si since si atunci cand este precizat timpulwinking Funda?:*

| faydeesuper a răspuns:

La for inseamna pentru