| silvia234 a întrebat:

va rog spuneti-mi multe multe informatii despre medusa din Grecia antica! sunt foarte impresionata de aceasta poveste antica, cu persus si medusa!
funda!

1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Ce imi mai amintesc eu, numai asta pot sa-ti spun. Medusa a fost una dintre cele mai frumoase nimfe, a fost blestemata de o zeita geloasa pe frumusetea ei (Afrodita cred), parul s-a transformat in serpi si pielea a devenit ca solzii de sarpe. Mai mult, oricine o privea se transforma in stana de piatra. Daca nu gresesc cumva, ea si cu Cerberus au avut cateva odrasle, fiinte destul de infioratoare si ele.
Perseus a putut sa o invinga folosind cateva obiecte ale zeilor. Ca sa ajunga pe insula unde era Medusa, a zburat cu ajutorul sandalelor lui Hermes, apoi, cand s-a luptat cu ea, a privit doar reflectia ei in scutul pe care Atena l-a cerut lui Hefaistos sa-l faca. Mai tarziu, Perseus inapoiaza scutul lui Atena, cu capul Medusei montat pe el. Se schimba si semnificatia scutului, el face pe cei care ajung in prezenta zeitei sa taca, cu sensul ca oamenii trebuie sa asculte de glasul intelepciunii, inainte de a vorbi.
Acuma, nu stiu cate am scris eu bine si cate le-am amestecat, mi-au placut si mie Legendele Olimpului, dar au trecut mai bine de 20 de ani de cand le-am citit.