| Edyshk2013 a întrebat:

Vreau sa stiu pe ce se puna baza in matematica in clasa a 7 in special pentru algebra dar si geometrie.

Răspuns Câştigător
| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

In sem I, la algebra: numere rationale (fractii), numere reale (radacini patrate); la geometrie: patrulatere si asemanarea triunghiurilor. In sem II e putin mai greu...la algebra: calcul algebric, ecuatii si inecuatii, elemente de organizare a datelor, iar la geometrie: relatii metrice in triunghiul dreptunghic (teoreme, trigonometrie, arii) si cercul.
Sper ca te-am ajutat! happy

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Eu trec a8-a happy.Pai... La algebra in semestrul 1 vei face cam tot ce ai facut in clasa a6-a numai ca mai ca la un nivel de dificultate mai sporit iar in semestrul 2 vei face "formule de calcul prescurtat" cam tot semestrul. Aceste formule sunt cat de cat usoare, uite una : (a +b ) la puterea a2-a = a la puterea a2-a +2ab+b la puterea a2-a
La geomtrie in semestrul 1 vei face patrulaterul convex (paralelogram,romb, patrat, dreptunghi, trapez) cu toate formulele lui.In semestrul 2, pe la inceput paaana aproape de sfarsit vei face triunghiul dreptunghic (cu teoremele sale ).La sfarsit vei face cercul si figuriile geometrice inscrise in acesta.Mie cercul mi s-a parut cel mai greu capitol
(cu toate ca lumea spune ca e cel mai usor). Abia pe la sfarsit am reusit sa-l inteleg (cat de cat).
Multa lume spune ca a7-a e cea mai grea clasa, insa mie mi s-a parut cea mai usoara. Daca inveti la timp, nu o sa ai nici o problema. Bafta!
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Nu te grăbi, momentan nici nu a început școala, nu îți face probleme, vei vedea la timpul potrivit happy O seară plăcută!

| PerianuPaula99 a răspuns:

In semestru I, la algebra: numere rationale (fractii), numere reale (radacini patrate); la geometrie: patrulatere si asemanarea triunghiurilor. In semestru II e putin mai greu...la algebra: calcul algebric, ecuatii si inecuatii, elemente de organizare a datelor, iar la geometrie: relatii metrice in triunghiul dreptunghic (teoreme, trigonometrie, arii) si cercul.