| вσмвση3ℓ a întrebat:

Sall... am si eu o intrebare...

Cum ajunge apa in varful muntelui, cine o preseaza?

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vaporii de apa sunt mai usor ca aerul. Ajung purtati de vant, si in anumite conditii (temperatura, presiune, umiditate) condenseaza si se formeaza picaturi in jurul particolelor solide din aer (praf, bacterii sau alte microorganisme, etc). Aceste picaturi formeaza norii, iar cand sunt multe se unesc, formeaza picaturi de ploaie care cad, unele pe munte, altele (mai multe) inapoi in ocean. Din apa evaporata din oceane peste 75% ajunge direct inapoi in ocean.
Iar apa care izvoreste la munte provine dintr-un strat acvifer, un strat de roci 'poros' incarcat cu apa, care tot din ploi provine, se scurge pe stanci si apoi se infiltreaza prin crapaturi in acel strat.

| summerparadise a răspuns:

Apa nu merge spre varful muntelui, este exact opusu. din pamant iasa apa si curge.

| BybCrick a răspuns:

1.nu o preseaza nimeni.
2.apa nu ''ajunge in varful muntelui''Apele subterane iau naștere din precipitațiile care se înfiltrează în pământ, sau înfiltrațiile de apă din albia apelor curgătoare și stătătoare (râuri, fluvii, lacuri), această pătrundere a apei prin straturile permeabile va fi oprită de o rocă impermeabilă care joacă rolul unui canal acest sistem de canale poate să fie supraetajat.