| cryystyy a întrebat:

Sall! Ce sfaturi aveti pentru a invata sa traduc mai bine din engleza

3 răspunsuri:
| allyn333 a răspuns:

Sa stii ca atributul se pune mereu in fata complemetului ex. : Casa lui Marius este frumoasa - Marius's house is beautiful. 's reprezinta his car inseamna lui. Trebuie sa mai stii verbele la infinitiv past simple si past participle

| UnicornFlavored a răspuns:

Citeste ceva in engleza, de exemplu povestioare pe net iar cand dai de un cuvant pe care nu il stii il cauti in dictionar. dupa mult exercitiu care poate fi chiar amuzant, de ex cititul in engleza, ori sa te uiti la versurile catecelor in engleza sau sa vorbesti cu vreun prieten de al tau in engleza vei vedea ca propozitiile se leaga singure si sa vei gasi o anumita logica in gramatica acestei limbi. sfatul meu e sa te distrezi, deoarece, in acest fel, vei invata cel mai usor.happy

| Htp555 a răspuns:

Incearca sa scrii propoziti in engleza invatand sa formulezi poti si sa traduci. Daca asta nu te ajuta cere ajutor profesorului pentru. meditati. Daca nu-ti plac meditatiile incearca sa privesti de exemplu un film de care iti place tie in engleza si fara traducere si incearca sa-ti dai seama ce spun.Si spune tu in gandu tau traducerea. Astea sunt sfaturile mele sper ca te-am ajutat cu ceva. happy