| redgirl19 a întrebat:

Sall. Imi puteti explica si mie cum e cu sistemele de ecuatii? Nu prea inteleg unele chestii.Dau fundahappy

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Mai pe 'romaneste ' o ecuatie reprezinta o anumita formulare in care exista 'o necunoscuta '(sau mai multe)prin care se cauta o solutie sau mai multe.
O ecuatie cu o necunoscuta se rezolva simplu, prin aplicarea unei reguli clare. O ecuatie cu mai multe necunoscute se poate doar optimiza. Asta implica aparitia unui 'sistem' de ecuatii, de preferinta atatea ecuatii cate necunoscute, asta pentru rezolvarea ferma.
Acele mai multe ecuatii constitue 'sistemul de ecuatii'. Un sistem de ecuatii va da solutii la fiecare necunoscuta daca numarul de ecuatii din sistem este cel putin egal cu numarul necunoscutelor.