| alin180 a întrebat:

am si eu o intrebare.cum se conjuga un verb la prezent simplu(present simple)? uite de exemplu verbul to start cum se conjuga la present simple?

Răspuns Câştigător
| Agnes00 a răspuns:

I start
you start
he/she/it starts

We start
You start
They start

2 răspunsuri:
| Anne12345 a răspuns:

Buna! Prezentul simplu se face dupa formula : subiect + verb 1 ( adica prima foarma a verbului ). Verbul start se conjuga asa : I ( subiectul, aici eu ) start ( prima forma a verbului )

| rudfy a răspuns:

Nu se schimba forma decat la persoana 3a singular(he/she) acolo se pune un "s". funda?