| azoteu2020 a întrebat:

as dori sa stiu ce imi trebui ca sa ma transfer de la un liceu la altu adica ce acte si ce trebuie sa fac doresc sa mentionez ca vreau sa schimb si profilul.Plzz cat mai indetaliat. Dau funda pentru cel mai folositor si clar raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul se face in conformitate cu prevederile Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MECTS nr. 4925/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.135. Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ la care se face transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de la care se face transferul şi cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii la care se face transferul."
Tot ce trebuie sa faci tu este sa depui cereri la cele doua licee: cel in care esti si cel la care vrei sa te transferi. De asemenea, daca vrei sa schimbi profilul, precis va trebui sa sustii si examene de diferenta, le afli daca se aproba transferul. Daca nu reusesti la examenele de diferenta transferul va fi anulat si te vei reintoarce la liceul unde esti.

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Ai nevoie de o cerere care sa fie aprobata de liceul de unde pleci si de liceul care te primeste.Mergi la secretariatul liceului si capeti toate lamuririle.