| celmaibest a întrebat:

.. maine am teza la lb.romana sunt clasa 6 si am cautat subiecte pentru. teza pe net da n-am gasit numa 1... ma puteti ajuta? Ms anticipat

Răspuns Câştigător
| ÐÿÅ a răspuns:

Pai si eu am dat... Ne'a dat doua parti :
LITERATURA->in care poate sa-ti dea :
-Genul liric sau genul epic
-O compunere descriptiva cu figuri de stil (noua ne'a dat cu titlul "Curcubeul-un spectacol de culori")
GRAMATICA->in care poate sa-ti dea :
-Derivarea
-Compunerea
-Sinonime-antonime
-Omonime
-Pleonasme
-Paronime
-Diftong*Triftong*Hiat
-Conversiunea
Verbul
winking ASTA E VALABIL DOAR DACA LE'AI FACUTwinking

2 răspunsuri:
| CookieTsang a răspuns:

Ce au spus si Dyana si JustBeAQueen mi-a dat si mie (aprox).
But cand am avut eu teza, nici nu-mi trecea prin cap sa stau pe net.

| swaggerofachampion a răspuns:

Eu iti zic ce i-a dat surorii mele. Ea a dat teza acum o saptamana, e in clasa a sasea (:
1. Ne-a dat un fragment din La Medeleni, la prima vedere.
Pe el ne-a dat mai multe cerinte, ceea ce a facut acesta subiectul 1
- identificati diftongii, triftongii si hiat-ul;
- scrieti sinonime pentru cuvintele subliniate;
- scrieti antonime pentru cuvintele subliniate;
- explicati cum s-au format urmatoarele cuvinte ( prin derivare, conversiune sau prin compunere - cele trei forme de compunere big grin )
la partea a doua le-a dat rezumatul de la Amintiri Din Copilarie, un fragment pe care il au in manual.
dar au avut de invatat si descrierea Olgutei ( din La Medeleni, din care au avut mai pe la inceput cred un fragment ), dar aceea nu le-a mai dat-o happy
Bafta si succes maine la teza!
Sa iei nota marebatting eyelashes!