| Andrei_5762 a întrebat:

Acum o saptamana am comentat cu voce tare la ora de desen si profesoara a zis ca o sa-mi scada nota la purtare cu un punct. Dupa acea am fost cuminte tot restul orei. Ieri o profesoara mi-a spus ca profesoara de desen a cerut sa mi se scada nota la purtare. Nu mi se pare corect ce se intampla deoarece acea ora a fost singura ora de anul acesta in care nu am fost cuminte.Alti colegi au comentat si ei cu voce tare la desen(unii chiar de mai multe ori) dar numai eu si cu inca un baiat de la noi din clasa am fost avertizati ca o sa avem nota la purtare scazuta. Avand in vedere ca la celalalte ore sunt cuminte si ca am note mari, chiar o sa mi se scada nota la purtare? Ce trebuie sa fac ca sa evit acest lucru? Ma va afecta asta cu ceva pe vitor?

Răspuns Câştigător
| Lyss . a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti scada nota la purtare. Doamna diriginta incheie mediile la purtare. Si pe noi ne-a amenintat directoarea ca ne scade pe motiv ca chiulim in masa si ne-am plans la doamna diriginta. A zis ca nu directoarea e cea care incheie mediile la purtare, ci diriginta.
Cere-i scuze doamnei de desen si spune-i ca nu o sa se mai repete, ca ai avut o zi proasta si ca iti pare rau.
Daca esti elev bun nu cred ca-ti va scadea nota, mai ales daca este vorba despre prima abatere, cum spui tu.
Eu am colegi care au facut anul trecut numai idiotenii, au spart geamul de la dulap, au rupt furtunul de la baie, s-au batut si au avut media 10.
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji xD. Repet, diriginta incheie mediile la purtare.

4 răspunsuri:
| iuli a răspuns:

Vorbeste cu doamna diriginta si cere-ti cat mai repede scuze de la profesoara de desen. Zilele astea se definitiveaza mediile la purtare (miercuri sau joi). rog-o pe doamna diriginta sa puna o vorba buna pentru tine.

Da. Media scazuta la purtare te urmareste pentru tot restul vietii. Am impresia ca nu ai voie sa intri in armata si te va defavoriza cand vei intra la liceu.

| Derye a răspuns:

Si pe mine ma ameninta mereu ca o sa o am scazuta. Faza e ca nu iti va scadea nota. Aia e o medie importanta (daca ai 6 ramai repetent) si nu se scade cu 1 cu 2. Eu am avut in CATALOG anul trecut -15 puncte ( deci 25 de puncte scazute) si am trecut cu media 10. La fel si anul asta, faza e ca eu nu stric nu sparg si NU ma iau in gura cu profesorii decat atunci cand am dreptate. [ profesorii mei sunt cam idioti, si chiar si atunci cand le dovedesc ca au dreptate, ma iau cu replici de genul: taci drqu' din gura, lasa ca ramai tu repeted, si eu vin: nu vreau sa tac, atata timp cat am dreptate vorbesc cat vreau eu, dvs. ar trebui sa mai taceti. Si cand vine testul iau 10, cam asa procedez eu la scoala si imi merge destul de bine].
Ia'o ca pe un sfat. Cand ai dreptate, mergi pana unde vrei, cand nu taci din gura. In cazul tau ar trebui sa-ti ceri iertare, dar nu cu scopul sa isi retraga acuzatia. Mergi frumos la ea: dna va rog frumos sa ma scuzati ca am vorbit la ora. Imi pare rau! si pleci.

| Quiss a răspuns:

Esti in generala presupun... Ei bine nu cred ca ti se va scadea nota la purtare, mai ales daca spui ca ai note mari si esti cuminte la restul orelor. In generala dirigintii nu-s asa de scarbosi si au tendinta de a proteja copiii, mai ales copiii cei mai buni. Totusi vorbeste cu diriginta, dar parerea mea e ca e doar un foc de paie.

| misscuriosity a răspuns:

Nota la purtare nu e asa importanta cum crezi. e doar o medie ce se alatura celorlalte 12 sau cate obiecte ai acum pentru a alcatui media generala. cred ca nu o sa ai media scazuta la purtare in fiecare semestru pentru ca ai zis ca esti silitor/oare. stii vorba aia: "o data nu se pune"winking sa fii cuminte tongue