| Chrismnd118 a întrebat:

Salut, am câteva întrebări pentru cei de la mate-info:
1.Regretați decizia de mate-info?
2.Chiar e așa de nasol cu matematica la mate-info?
3.Alte păreri + recomandări
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu regret deloc decizia luata acum multi ani. A fost cea mai buna alegere si mi-a deschis toate oportunitatile dupa terminarea liceului in conditiile in care nu stiam incotro sa o iau in clasa a8a.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Sint om care a terminat clasa speciala de info in 1999, deci (poate, desi nu cred ca mare lucru) s-o mai fi schimbat programa pe ici-colea. Mai trebuie sa tii cont ca difera de la liceu la liceu (sau generala, daca te referi la asta, dar in generala nu erau clase intensive de nimic cand am fost eu elev).
2. Depinde mult de profesor, desigur. Si de cit de pregatiti sunt elevii si cu chef de munca. Multa materie e infecta si fara rost, si fara lucru independendent si multa munca acasa - sau macar intelect la nivel de demi-geniu - e destul de greu sa ii faci fata si sa nu te pierzi complet. Eu de exemplu nu am putut inghiti niciodata trigonometria si timpeniile alea cu limite si integrale, insa cu matricile m-am impacat foarte bine.
3. Intereseaza-te de liceu si profesorii cu care vei studia in particular. Nu are sens sa iti transformi anii astia intr-un cosmar cand ai atitea resurse extraordinare online cu care poti invata singurel programare si algoritmica. Cunosc personal citiva programatori/middle manageri in domeniu GREI DE TOT care nu au facut liceul la mate si/sau info intensiv, unii care chiar facultatea au facut-o la cu totul altceva (limbi straine, drept). Important e sa iti canalizezi potentialul IMENS pe care il ai la varsta adolescentei in acumularea de cunostinte relevante pentru cariera din viitor, nu sa te zbati ca sa faci fata vreunui profesor diliu care are impresia ca daca maninci integrale si ecuatii trigonometrice pe piine o sa te ajute in vreun fel in cariera... (Nu sariti breh cu gura, stiu ca in unele cazuri programatorii au nevoie de matematici avansate. Pe de alta parte, in MAJORITATEA CAZURILOR, niet.)

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
Depinde in primul rand ceea ce vrei sa faci tu dupa, scoala o termini intr-un final ca a fost bine ca a fost rau, frumos sau urat, conteaza cel mai mult ca dupa sa fi fericit cu meseria...