| Gobrielius a întrebat:

Salut! Am o dilemă; sunt clasa a 12-a si va spun sincer si fara nici o rusine, nu prea am chef de ora de sport sau alte ore de genul acesta in general, deci mi-am asumat de la bun inceput posibila scadere a notei la purtare.
In liceul meu, nu poti motiva o absenta dupa mai mult de 7 zile dupa reintoarcerea la liceu, iar asta face dificila motivarea absentelor.
Precizez ca am catalog online, iar la ora de sport, profesorul meu mi-a trecut in catalogul online chiar astazi, absente de la inceputul lunii ianuarie de care nu aveam habar ca exista macar. Bineinteles, asta inseamna ca nu mai am nici o sansa la a le motiva desi aveam posibilitatea.
Intrebarea mea este: Poate un profesor sa treaca absente in date anterioare (in situatia de fata, de luna trecuta)? Pentru ca tocmai ce s-a intamplat asta si nu mai am cum sa le motivez.
Precizez si faptul ca nu sunt neaparat stereotipul elevului chiulangiu, nu ma consider un "golan" care pierde timpul, invat acasa si ma dedic mult invatatului pentru BAC si admiterea la facultate.
De asemenea, cu cine pot vorbi sa ma ajute?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"deci mi-am asumat de la bun inceput posibila scadere a notei la purtare. "

Păi se pare că nu prea ți-ai asumat-o, din moment ce acum te zbați să motivezi acele absențe.

| siriusblack98 a răspuns:

Pai nu prea ti-ai asumat nimic se pare, ori tu confunzi asumarea cu a te astepta la un posibil scenariu. Nu ai cu cine altcineva sa vorbesti decat cu dirigintele tau iar daca acesta nu te rezolva, cu directorul. Dar te sfatuiesc sa te prezinti la ei cu unul sau mai multe motive foarte bine intemeiate ca sa iti motiveze atatea absente. Daca tot nu vrei sa participi la ora de sport deoarece o consideri pierdere de timp. Puteai sa discuti cu medicul de familie sa iti dea o scutire strict pe treaba asta ( ii dadeai si tu o ciocolata acolo ).

Răspuns utilizator avertizat