| Ionut_Vasile_Henter_1996 a întrebat:

Salut,am o intrebare..care este diferenta intre urmatoarele 2 profile de facultate: Calculatoare si Tehnologia Informatiei / Automatica si Calculatoare.

Ce inveti/unde te poti angaja dupa ce termini/cati ani dureaza?

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| AngusV a răspuns:

In principiu la AC faci mai multe materii axate pe partea de inginerie (Mecanica, Sisteme si Semnale, Actionari, Reglari Automate, etc.) iar la CTI faci mai multe materii legate de calculatoare (POO, baze de date, algoritmi etc.)

La ambele facultati se fac cam la fel materiile de electronica si matematica. Result materiilor teoretic nu difera foarte mult in primul an dar practic se insista mai mult pe programare la CTI iar pe AC se insista mai mult pe inginerie - adica examenul de programare in C de la AC de exemplu este mai usor de trecut decat cel de la CTI pe cand examenul de Sisteme este mai greu de trecut la AC decat la CTI.

Teoretic esti "mai pregatit" la CTI sa devii un inginer de calculatoare iar la AC esti "mai pregatit" sa devii un inginer de sistem. Practic poti sa te angajezi unde vrei tu cu orice specializare. Sunt foarte putine domenii in care nu poti sa te specializezi cu AC sau CTI.

Ambele facultati dureaza 4 ani daca-ti iei examenele la vremea lor.

Pentru materii poti consulta orarele aici -
http://acs.pub.ro/educatie/licenta/