| jokerldk a întrebat:

Am o intrebare: Cum se calculeaza probabilitatea la exercitile de la matematica. De exemplu a fost un exercitiu la simulare : Intr-o urna sunt 10 bile rosii, 12 bile galbene si 18 bile albastre. Calculati probabilitatea ca extragand o bila, aceasta sa nu fie galbena.
Imi poate explica cineva cum se face? Dau funda multumesc.

Răspuns Câştigător
| Merilynne a răspuns:

Probabilitatea se calculeaza facand raportul dintre numarul cazurilor favorabile supra numarul cazurilor nefavorabile.
In problema ta, spune sa calculezi probabilitate ca bila sa nu fie galbena.
Deci ar veni : 10+18/40=28/40 si simplifici cu 4 si iti rezulta 7/10.

1 răspuns:
| weedzy a răspuns:

E bine cum ai calculat merilynne insa nu ai zis bine "numarul cazurilor favorabila supra numarul cazurilor nefavorabile" e nr cazuri favorabile supra nr cazuri posibile, adica supra numarul total de bine, ca nefavorabile adica care sunt de fapt galbene in cazul de fata ar trebui sa fie supra 12. daca te intreaba cineva definitia este "Nr cazuri favorabile supra nr cazuri posibile, adica nr total de bile"