| Andyy007 a întrebat:

Am o nelamurire..La admiterea de anul acesta, s-a dat la subiectul 1 A ex 2asta:
2. Explica rolul semnului exclamarii in secventa: Asta-i!
"-Eu stiu ca daca-i intuneric, copilul doarme.Asta-i!"
Ce trebuia scris si de ce?
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Asa cum au spus si mai sus...dar nu era neaparat obligatoriu...pana la urma am vazut ca nu toti au scris asa. Eu am scris ca marcheaza sfarsitul unui cuvant imperativ si nu stiu daca profesorul care corecteza imi va puncta! Asa ca consider ca orice e corect caci in barem zice : ex: marcheaza sfarsitul unei propozitii excalmative, nu zice ca numai asta trebuia scris!

4 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Cauta baremul.

| LWikErR a răspuns:

Semnul exclamarii, marcheaza sfarsitul unei propoziti exclamative!

| 3dutzu2012 a răspuns:

Marcheaza sfarsitul unui enunt exclamativ asta trebuia scrisbig grin. Cu Placere

| TeiubidilicescAllex a răspuns:

La ex asta, muti nu au scrishee hee, se foloseste dupa invocatii retorice.winking