| LeoLeoLeoo a întrebat:

Salut,am terminat recent cu probele scrise ale examenului de bacalaureat national 2016! Am sustinut examenul la Romana, Istorie si Geografie.

Acum stau si ma gandesc ca la romana la subiectul 3 am scris prea putin cam 16 randuri despre romanul interbelic "ion" sunt sigur ca nici nu se uita la ce am scris ca in loc sa prezint tema si viziunea despre lume ce mi s-a cerut eu am povestit...si cred ca nu primesc puncte.

La istorie am facut si acolo o mare gafa nu am scris exercitiile 5 si 6 la sub 1 iar la sub 2 nu am scris un ex 6 iar la eseu am scris putin cam aproape o pagina despre comunism.

Ce ziceti pot promova bac-ul la romana si istorie?
Cred ca nu il voi promova!
Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Subiectul 3 la romana iese din discutie. Daca le-ai facut, insa, pe celalalte doua bine, atunci ar trebui sa ai cel putin nota 6 asigurata. Nu am de unde sa stiu cum te-ai descurcat. La istorie, cateva exercitii omise ici colo nu ar trebui sa influenteze chiar asa de mult nota finala. Daca ai facut restul bine, atunci ar trebui sa ai o nota asemanatoare cu cea de la romana. La fel, nu am de unde sa stiu cum te-ai descurcat la celelalte exercitii. Daca o sa ai o nota buna la geografie care o sa-ti ridice media, eu zic ca poti sa promovezi. In fine, altceva nu am ce sa-ti zic, poate doar sa te sfatuiesc sa incerci sa nu te stresezi prea tare in perioada asta. Daca cumva nota nu e favorabila, sa stii ca nu e o rusine sa nu iei BAC-ul, iar, pe langa asta, vei avea o noua sansa la toamna. Materiile la care ai dat sunt accesibile, deci cu siguranta il vei lua la un moment dat. In fine, sper, totusi, sa primesti o veste buna pe 12.