| Luciy a întrebat:

Salut, aș vrea să nu mai stau pe banii părinților și să îmi câștig bani singur, as vrea niste sfaturi...
Țin să menționez că am 16 ani.
Rog seriozitate și să nu veniți cu chestii de genul / ești prea mic vedeți de școală/ mulțumesc.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti prea mic, VEZI-TI de scoală.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai iti permit sa abandonezi scoala la doar 16 anisori, atunci fie voia lor!
Dar sa stii ca te poti intretine numai din munca necalificata si platita prost, pentru ca esti minora si nu poti sa fii angajata pe functii sau pozitii mai bune, neavand vreo calificare sau varsta unui om adult.

| sierra1 a răspuns:

"să nu mai stau pe bani părinților... am 16 ani Rog seriozitate"

și noi rugăm seriozitate. Fă școală mami. De acasă!

| dullcat a răspuns:

Buna.Indiferent ca vrei sau nu, parintii sunt responsabili de tine pana la 18 ani, deci tot pe banii lor vei sta. Daca tii neaparat sa faci bani de buzunar poti incerca sa vinzi poate din hainele care stau neutilizate, cu eticheta, prin dulap? De obicei majoritatea persoanelor au astfel de articole si e un prilej bun sa faci un pic de ordine plus sa castigi niste banuti.A explodat de-a dreptul ideea hainelor sh deci sigur ai sanse de reusita.In rest, chiar e obligatoriu sa iti vezi de scoala, asta e jobul tau acum.Sa te angajezi nu mi se pare o idee buna deoarece vei fi exploatat pe bani de nimic.Varsta iti permite, dar ramane la latitudinea ta cum decizi.As sugera sa iti cauti eventual un job part time vara, nu acum in timpul anului scolar. Orice alegi, succes.

| mODIN a răspuns:

Vai ce comentarii descurajante...
Daca ai 10 clase terminate, te poti angaja la cam orice supermarket (Mega Image, Profi, Carrefour etc.). Daca nu, si fast food-urile angajeaza oameni cu 10 clase la jumatate de norma.

Spre deosebire de ceilalti, eu chiar te incurajez sa te angajezi. Nu doar ca vei face si tu un ban, dar vei invata sa te organizezi mult mai bine cu timpul. Unii ar zice ca ar trebui sa-ti vezi de studii, dar, eu cel putin, cand lucram in timpul scolii nu-mi afecta in nici un fel media.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă erai băiatul meu sau fata mea ți-a și fi dat bani de buzunar fără să mă întrebi și ți-aș fi loat tot ce este necesar săte țin la șchola cât mai mult căci prin carte te educi si te faci om si cu frica de Dumnezeu și muncă cinstită.

Ținete de șchola cu toți dinți căci șchola de te face om om te face. Ai timp să muncești cinstit.

Dar dacă îți dorești sa muncești vara și să nu-ți pierzi sufletul și viata prin cluburi și discoteci și băut drogat ma aplec in fața ta căci tineri ca tine sunt extremi de rari.

Poți munci vara ori unde numai sa vrei sa muncești cinstit și să-ți câștigi bani prin muncă cinstit și Dumnezeu îți va da mult decât poți aduna.

Vara sunt restaurante și locuri care caută tineret pentru ospătari poți munci locuri care au început deja amenajări pentru sezonul de vară și săte ți de șchola să-ți strângi bani munciți cinstit să nu-i spargi pe droguri și prosti si rahaturi si cluburi și Ținete de munca cinstită și șchola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felicitări pentru inițiativa!
Unii ar sta pe banii părinților până la adânci bătrâneți.

Hmm, ai putea în timpul liber să îți iei un job part-time, să mergi la diferite persoane (de încredere și serioase) acasă, să le faci curat, chestii de genul.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca NU vrei sa iti rupi spinarea pe 50 Lei / zi la Penny, MagaIMash sau pe santier cauta ceva pe domeniul artistic / media *( fotograf, cameraman editare foto-video, modelare 3D ) asta Daca ai un minim de talent.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

McDonald's,am auzit ca cu acordul parintilor te poti angaja de la 16 ani