| ChelioSsS a întrebat:

Salut as vrea sa stiu unde sunt orogenezele europei adica unde este cea hercinica, caledoniana si cea alpina.

Răspuns Câştigător
| Levelstar a răspuns:

Orogeneza hercinica:

Masivul Armorican, Masivul Central Francez, Munții Ardeni, Masivul Șistos Renan, Munții Vosgi, Munții Jura, Munții Pădurea Neagră, Munții Pădurea Turingiei, Patrulaterul Boemiei
Meseta Centrală
Munții Măcin
Munții Ural
Orogeneza Caledonica:
nord-vestul Europei (nordul Insulelor Britanice şi Alpii Scandinaviei)
Orogeneza alpina:
Muntii Carpati
Muntii Pirinei
Muntii Balcani
Muntii Caucaz

2 răspunsuri:
| mireacristiana a răspuns:

Orogeneza alpină este în sudul si centrul Europei: Alpii(Franța), Apenini(Italia), Carpați(România), Pirinei (Spania) etc.
Orogeneza hercinica este în centrul și estul Europeni: Jura(Franta, Elveția, Germania), munții Pădurea Neagra (Germania), munții Ural (Rusia)
Orogeneza caledoniană în nordul Europeni: Alpii Scandinavicei(în peninsula Scandinaviei), Penini(Marea Britanie)